fbpx

Spędziliśmy już ładnych parę lat na rozmaitych budowach i powiem wprost… Zawsze coś pójdzie nie tak, jak powinno. Coś przyjedzie uszkodzone, ekipa coś źle zinterpretuje, a w między czasie Inwestor dokona jakiejś zmiany nie myśląc o konsekwencjach swojej decyzji.

Natomiast spokojnie takie jest życie i aby Cię ostrzec przed potencjalnymi komplikacjami przygotowaliśmy listę powodów przez które wykończenie Twojego wymarzonego wnętrz domu lub mieszkania może nie iść sprawnie.

Poniżej omówione komplikacje mogą mieć poważne konsekwencje dla prac wykończeniowych i często ich wystąpienie wymaga przestoju w pracach, czekania na materiały lub przerzutu ekipy na inne zadania, a czasem nawet zmiany ekipy!

Wszystko to może prowadzić do opóźnień w harmonogramie, nadmiernego nadwyrężenia budżetu i trudności w utrzymaniu płynności procesu wykończenia wnętrza. Dlatego ważne, by się przed tym wszystkim zabezpieczyć przed ich wystąpieniem.

Najważniejsze jednak by wyluzować i zaakceptować, że to normalne?

Realizacja projektu wnetrza z motywem Star Wars

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji

1. Brak przygotowanego planu działania

Nieprawidłowe zaplanowanie procesu wykończenia wnętrz lub co gorsza jego całkowity brak może prowadzić do opóźnień i problemów na różnych etapach remontu. Brak konkretnego planu może skutkować:

  • Poprawkami na budowie

    Bez przygotowanego projektu wnętrza często występują trudności ze zrozumieniem oczekiwań Inwestora przez wykonawców, co niestety często prowadzi do nieprawidłowego wykonania prac i konieczności ich poprawienia np. przeróbki elektryczne, hydrauliczne czy co gorsza zrywanie płytek itp.

  • Opóźnieniami w dostawach materiałów

    Jeżeli przygotowany plan działania nie obejmujące odpowiedniego czasu na zamówienie i dostawę materiałów może prowadzić do opóźnień lub całkowitego wstrzymania prac. Często na materiały wykończeniowe trzeba czekać nawet kilka miesięcy i dlatego warto o tym pamiętać planując prace wykończeniowe. Niestety wiąże się to z tym, iż na bardzo wczesnym etapie trzeba wiedzieć, co znajdzie się we wnętrzu, bo np. przed położeniem płytek ekipa musi zamontować mieszalniki podtynkowe itp.

  • Kolidującym lub zbyt napiętym harmonogramem

    Jeśli nie ma jasnego i spójnego harmonogramu prac wykończeniowych, może dojść do kolizji między różnymi etapami i ekipami wykonawczymi. Dodatkowo, jeśli harmonogram jest zbyt napięty, a pewne elementy wymagają więcej czasu niż w harmonogramie, to prace ekip mogą się nałożyć lub mogą zostać zachwiane pewne procesy technologiczne co w przyszłości może skutkować np. pojawieniem się pleśni itp.
    Osobiście polecamy, by nie wpuszczać kilku ekip na budowę w jednym czasie, tylko jedną po drugiej. Najlepiej, gdy jedna ekipa zakończy prace sprawdzić ich jakość i czy wykonując swoje prace nie uszkodzili czegoś innego np. czy montując meble nie uszkodzili drewnianej podłogi itp.

  • Nieuwzględnieniem wszystkich prac / specjalistów

    Planując remont po omacku istnieje duża szansa, że w harmonogramie nie zostaną uwzględnione wszystkie prace – zwłaszcza te rzadziej spotykane, ale również wymagające sporo czasu.

Wizualizacje lazienki na pietrze z dwiema umywalkami

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

2. Opóźnienia w dostawie materiałów

Opóźnienia w dostawie materiałów mogą wynikać z kilku przyczyn. Pierwszą możesz być Ty, jeśli zbyt późno zamówisz materiał, na który trzeba długo czekać, ale o tym już wspomniałem w punkcie powyżej. Teraz skupię się na pozostałych potencjalnych powodach opóźnienia.

  • Problemy w łańcuchu dostaw

    Gdy budowa lub remont jest w toku, materiały zazwyczaj zamawiane i dostarczane są z wielu różnych źródeł. Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy w łańcuchu dostaw, na przykład opóźnienia w produkcji, brak materiałów na magazynach lub trudności logistyczne, może to prowadzić do opóźnień w dostawie materiału do dystrybutora, a co za tym idzie na budowę.

  • Niedostępność materiałów

    Czasami wybrane materiały mogą być trudno dostępne na rynku w danym momencie lub zwyczajnie trzeba na nie długo czekać. Jeśli dostatecznie wcześnie zajmiesz się zamówieniami, to nie wystąpi ten problem, ale przy działaniu na ostatnią chwilę może być konieczne podmienienie materiału na inny.

  • Opóźnienia w produkcji

    Jeśli materiały są robione na zamówienie, to również ten aspekt trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu przebiegu wykończenia. Materiały robione pod wymiar np. meble, okna czy inne elementy dekoracyjne zawsze będą wymagały od Ciebie więcej cierpliwości, gdyż ich proces wytworzenia jest dłuższy niż standardowych elementów z linii produkcyjnej.

  • Problemy w transporcie

    Transport materiałów na miejsca budowy jest podatny na wiele czynników zewnętrznych, takie jak opóźnienia na drogach, awarie pojazdów, trudności w załadunku lub brak dostępności transportu w określonym czasie. Wszystkie te czynniki mogą opóźnić dostawę materiałów. Ba czasem towar jak dojedzie może okazać się uszkodzony i wtedy przechodzimy do procesu reklamacji, który nie zawsze jest kolorowy…

Realizacja projektu sypialni z piekna tapeta

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji

3. Niekompletny zakup materiałów

Niewłaściwe lub niekompletne złożenia zamówienia może prowadzić do sytuacji, w których niektórych materiałów będzie brakowało w najmniej odpowiednim momencie. Czasem może być konieczne np. domówienie płytek, ale wtedy trzeba pamiętać, by domówić płytki w tym samym odcieniu, najlepiej z tej samej daty produkcji, a to może już nie być takie łatwe. Błędy w zamówieniach mogą wynikać z braku specyfikacji materiałowej, niedokładnego określenia ilości potrzebnych materiałów lub pomyłek w procesie zamawiania. Przygotowywana przez nas specyfikacja materiałowa na szczęście niweluje występowanie takich komplikacji do minimum. Oczywiście każdy może popełnić błąd wiec, pomimo iż w dokumentacji wskazujemy dokładne ilości, to zalecamy by wykonawca również przeliczył potrzebne mu ilości przed zamówieniem. Podwójna weryfikacja kluczem do sukcesu!

Wizualizacja 3D duzej lazienki w willi

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

4. Niedoświadczeni lub starej daty wykonawcy

Wybór odpowiedniego wykonawcy w każdej branży jest bardzo istotny, jednak o trafności dokonanego wybory często dowiadujemy się już po fakcie. Jeśli wybierzesz do remontu, stolarki i innych prac wykończeniowych prawdziwych specjalistów, to remont będzie czystą przyjemnością w przeciwnym wypadku może to być piekło… Poszukując dla siebie specjalistów warto sprawdzić co najmniej kilka firm, ich opinie w Internecie, zdjęcia z realizacji oraz jeśli to możliwe nawet podjechać i zobaczyć ich w akcji na obecnie wykonywanej budowie. Oględziny na miejscu mogą Ci wiele powiedzieć, bo prawdziwy profesjonalista ma odpowiednie sprzęty, nie wyczujesz od niego woni alkoholu, zachowuje czystość na budowie oraz dba o detale, bo praca sprawia mu przyjemność.

Firma, która jest pewna swojej jakości nie obawia się podpisywania umowy i zagwarantowania w niej terminów. Jako załącznik do umowy powinien być również wyszczególniony zakres prac wraz z cenami, a jeśli usługa jest wykonywana z materiałem, to materiały powinny być również wyszczególnione. Pamiętaj, że rodzaj materiału ma ogromny wpływ na cenę np. przy meblach.

Pamiętaj, by Twoim wyznacznikiem nie była głównie cena!! Jest zgubne i kierując się takim kryterium przy wyborze wykonawców możesz mieć później pretensję tylko do siebie…

O tym czym kierować się przy wyborze wykonawcy pisaliśmy już na naszym blogu, więc jeśli jesteś na tym etapie, to sprawdź koniecznie ten wpis.

Piekna gieta i frezowana szafa w korytarzu

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji

5. Zmiany projektowe w trakcie realizacji

Oprócz wielu czynników zewnętrznych wpływ na opóźnienie prac możesz mieć również Ty, jeśli wprowadzasz zmiany w trakcie realizacji projektu (lub swojej wizji ustalonej z ekipami, jeśli robisz wykończenie bez projektanta wnętrz). Każda zmiana na etapie realizacji wymaga czasu na przerobienie danego elementu i generuje koszty, a czasem ciągnie za sobą konsekwencje, które nie są oczywiste na pierwszy rzut oka i wychodzą w dalszych etapach remontu. Np. jeśli ekipa wyprowadziła jeden przewód do lampy (bo miały być zwisy na jednej szynie), a Ty zamówisz trzy niezależne zwisy to niestety trzeba będzie kuć w suficie, który już być może będzie pomalowany na gotowo…

Mam świadomość, iż w trakcie remontu wychodzą pewne rzeczy i czasem trzeba być elastycznym i coś zmienić, ale nie zmieniaj zbyt wielu elementów, ponieważ w pewnym momencie wszyscy się pogubią co i jak miało być wykonane…

Mam nadzieje, iż powyższe potencjalne komplikacje nie odstraszą Cię od wykończenia / remontu swojego wymarzonego domu lub mieszkania. Staraliśmy się przedstawić czarny scenariusz, ale pamiętaj, że nie zawsze występują wszystkie powyższe komplikacje na jednej budowie. Jeśli chcesz sobie ułatwić przebieg remontu, to skontaktuj się z nami, bo nasza praca może w ogromnym stopniu umilić Ci cały proces wykończeniowy.


Pamiętaj wykończ mieszkanie a nie siebie ?

Warte sprawdzenia:

Projektowanie wnetrz online salonu z kuchnia

Jak zaprojektować salon? – Najważniejsze pytania, które należy sobie zadać przy projektowaniu salonu.

Projektant wnetrz na odbiorze inwestycji

Oferta OWLpracowni

Projekt wnetrza domowego spa

Najważniejsze pytania, które należy sobie zadać projektując wnętrze swojego domu lub mieszkania!