fbpx

Książki potrafią przenieść czytelnika w odległe krainy, serwując mu bez względu na okoliczności swoistego rodzaju „oderwanie od rzeczywistości”. Jedyny problem, który może się pojawić w mieszkaniach i domach moli książkowych to przechowywanie stosów przeczytanych już pozycji. Jak stworzyć biblioteczkę domową? Gdzie i w jakiej formie ją umieścić? Oto inspiracje, które zaskoczą Cię funkcjonalnością i efektem wizualnym!

Nie masz pomysłu na to, jak zaaranżować biblioteczkę domową? Poznaj 6 pomysłów na zabudowę z książkami, czyli domową bibliotekę w salonie i nie tylko.

Biblioteczka domowa — niezależne pomieszczenie, czy wydzielona strefa w części dziennej?

Zanim przygotujesz się do realizacji jakiegokolwiek projektu, postaraj się podjąć pierwszą kluczową decyzję. Zastanów się, czy Twoja biblioteczka domowa powinna znajdować się w osobnym pomieszczeniu, czy też możesz pozwolić sobie na aranżację wolnej przestrzeni w salonie, w sypialni czy też na klatce schodowej? Oczywiście, szukając odpowiedzi na to pytanie, weź pod uwagę również kwestię ilości posiadanych książek. W przypadku mniejszych zbiorów z pewnością warto wykorzystać wolną ścianę w strefie dziennej. Jednak dla prawdziwych moli książkowych, takie rozwiązanie może nie być satysfakcjonujące.

Reasumując, wielkość domowej biblioteczki powinna być uzależniona od ilości posiadanych książek. A w jej przestrzeni powinno się znaleźć również miejsce na nowe pozycje.

Domowa biblioteka — inspiracje, na które warto zwrócić uwagę

Przeglądając kolejne zdjęcia umieszczone przez użytkowników Pinteresta, można śmiało stwierdzić, że wszystkich inspiracji do stworzenia biblioteczki domowej nie da się przejrzeć. Ogrom realizacji, które zachęcają do powielenia pomysłów, nie ułatwia podjęcia ostatecznej decyzji. Postanowiliśmy zatem wybrać kilka najciekawszych aranżacji, by ułatwić Ci to zadanie. Oto biblioteka domowa — aranżacje w różnych odsłonach, którym bez wątpienia warto dokładnie się przyjrzeć.

1. Biblioteka domowa pod schodami

Aranżacją, na którą nie sposób nie zwrócić uwagi, jest z pewnością biblioteczka wkomponowana w schody na antresole lub kolejne piętro w mieszkaniu, lub w domu. Taka forma świetnie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy w domu nie ma dodatkowego miejsca na księgozbiór. Stopniowany regał o nieregularnym kształcie z pewnością stanowi ciekawy dodatek w aranżacji wnętrza, a najprawdopodobniej stanie się również jego główną ozdobą. Umieść w pobliżu biblioteczki wygodny fotel z podnóżkiem, lampę z oświetleniem przystosowanym do czytania książek i Twój wymarzony kącik do spędzania wolnego czasu będzie gotowy!

Aranżacja salonu kąpielowego OWLpracownia

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/357754764155317328/

2. Domowa biblioteka w formie barierki

Kolejną ciekawą propozycją na aranżację biblioteczki domowej w salonie lub w holu jest połączenie regału z barierką na schodach. Bez względu na to, jaki rodzaj schodów masz w swoim domu, możesz stworzyć barierkę, która zwiększy bezpieczeństwo poruszania się po nich. Decydując się na zabudowę do sufitu, Twój księgozbiór z pewnością się zmieści na licznych półkach, wnętrze uzyska nowoczesny wygląd, a aranżacja będzie spójna i efektowna.

Aranżacja nowoczesnej łazienki OWLpracownia

Źródło: https://www.archdaily.com/882979/cz7-loft-5ft2-studio?ad_medium=gallery

3. Domowa biblioteka w salonie w postaci wysokiej zabudowy z drabinką w zestawie

Ciekawą formą biblioteczki domowej w salonie lub w gabinecie jest stworzenie zabudowy na wymiar w formie regału o regularnym kształcie. Taka zabudowa, która zajmuje główną ścianę w salonie lub określoną wnękę będzie piękną ozdobą Twojego domu. Jeśli zdecydujesz się na szuflady w dolnej części zabudowy, to z łatwością pomieścisz w nich dokumenty lub domowe bibeloty.  A na otwartych półkach bez problemu wyeksponujesz swój księgozbiór. Pamiętaj o wkomponowaniu w całość drabinki, która ułatwi Ci korzystanie z wyższych partii regału.

Aranżacja nowoczesnej łazienki OWLpracownia

Źródło: https://www.urzadzamy.pl/galeria/meble-na-wymiar-w-nowoczesnym-wnetrzu/gg-DqcU-G5nt-8THn/gp-oMna-CZ4F-rQup

4. Stylowa biblioteczka domowa w formie przeszklonych regałów

Kolejną inspiracją do stworzenia biblioteczki domowej w zaciszu własnych czterech kątów są zamykane i przeszklone regały. Taka forma jest zdecydowanie bardziej praktyczna, w porównaniu do regałów otwartych. Zbiór książek będzie osłonięty przed kurzem, dzięki czemu pomimo mijającego czasu będzie w świetnej formie. Oczywiście w takiej biblioteczce każda książka jest bardzo dobrze widoczna i nie będziesz mieć problemu ze zlokalizowanej niezbędnej pozycji.

Aranżacja nowoczesnej łazienki OWLpracownia

Źródło: https://www.pinterest.it/pin/130815564151371508/?nic_v1=1aaJY30aPahxmD4%2FFYmUM63txnTtZsGUdivpGPpSTY%2BWIXE8SJCM6UEaISUwTVuZ%2B8

5. Biblioteka domowa w postaci imitacji „dziurawego muru”

Jeśli szukasz nietypowych aranżacji, a Twój dom jest urządzony w stylu loftowym lub industrialnym możesz zdecydować się na bardzo nietypową biblioteczkę domową. Ta inspiracja z pewnością urzeknie nie jedno serce wśród miłośników czytania. Imitacja „dziury w murze” oraz umieszczenie na niej regału na książki o nieregularnej formie, który będzie współgrał z grafiką, z pewnością wywoła zachwyt wśród Twoich przyjaciół. Takie rozwiązanie jest również praktyczne, ponieważ książki są łatwo dostępne, a jego wielkość swobodnie dopasujesz do wielkości swojego księgozbioru.

Aranżacja nowoczesnej łazienki OWLpracownia

Źródło: https://lavoltache.com/via-degli-dei-a-piedi-itinerario/

6. Domowa biblioteka w salonie z siedziskiem przy oknie

Domową biblioteczkę możesz również połączyć z wygodnym miejscem do czytania w swoim domu. Jeśli lubisz rozmyślać o losach bohaterów lub rozważać filozoficzne myśli ulubionych twórców, zdecyduj się na umieszczenie regału na książki tuż przy dużym oknie w salonie lub w sypialni. Następnie zaplanuj wykonanie zabudowy dolnej części ściany, tuż pod oknem, i zadbaj o to, by na siedzisku znalazły się miękkie poduchy. Taka aranżacja z pewnością sprawi, że nie jedno popołudnie spędzisz z książką w ręku!

Aranżacja nowoczesnej łazienki OWLpracownia

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

Wybierz biblioteczkę domową w ulubionej scenerii i poszukaj wykonawcy, który spełni Twoje oczekiwania.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w aranżacji domowej biblioteki, a przedstawione inspiracje nie spełniają Twoich potrzeb, możesz się z nami skontaktować i wspólnie stworzymy idealne dla Ciebie rozwiązanie — skontaktuj się  z nami.