fbpx

Moodboard to często pojawiające się pojęcie, zwłaszcza w „półświatku projektowym” i jest dobrze znane projektantom wnętrz i grafikom. Jest to pewnego rodzaju zbiór kolorów, materiałów, tekstur tkanin, obrazów oraz wszelkich elementów, które w pewien sposób reprezentują ogólny wygląd przyszłego wnętrza. Jest to tablica inspiracji, której zadaniem jest zweryfikowanie czy upatrzone przez nas materiały ze sobą współgrają.

Zdjęcia, próbki: płytek, paneli, zasłon, firan itp. elementów wyposażenia wnętrza (w naszym przypadku) to niezbędne elementy, które trzeba zgromadzić przed przystąpieniem do tworzenia tablicy inspiracji. Tak naprawdę przyda Ci się próbka każdego elementu, który rozważasz do wykorzystania w swoim wnętrzu.  Im więcej elementów zgromadzisz na tym etapie tym większą pewność uzyskasz, że wszystko ze sobą będzie fajnie współgrało (lub nie☹) po wykonaniu. Oczywiście osobie nie zajmującej się projektowaniem ciężko będzie pozyskać próbki wszystkich materiałów (czasem ciężko wyrwać od producenta chociaż katalog..) ale osoby na co dzień zajmujące się projektowaniem mają często takie materiały w swoich pracowniach co znacznie ułatwia im pracę.

Moodboard przedstawiający zestawienie tapety Muraspec, mozaiki Ceramiki Paradyż oraz blatu z firmy Kronospan.

Planujesz zatrudnić projektanta wnętrz i zastanawiasz się, czy warto przygotować moodbord?

Owszem warto! Nie musisz go przygotowywać z próbek od producentów, ale wycinając z gazet elementy wyposażenia, które Ci się podobają znacznie ułatwi pracę projektantowi. Otrzyma dzięki temu wskazówki określające Twój styl i będzie mógł Ci dostarczyć projekt lepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Pamiętaj im bardziej szczegółowy moodboard tym lepiej! Nie zapominaj o klamkach, kranie, oświetlaniu, a nawet listwach przypodłogowych.

Moodboard prezentujący połączenie płytek Ceramiki Paradyż z tkaninami Spradling.

Chcesz zabrać się za zrobienie własnej tablicy inspiracji? Sprawdź od czego zacząć!

Najprostszym sposobem będzie zorganizowanie tablicy korkowej, do której będziesz przypinać wszystko to co Ci się podoba i widzisz dla tego zastosowanie w swoim wnętrzu. Dlaczego tablica korkowa i przypinanie, a nie karton i przyklejanie? Ponieważ z upływem czasu może okazać się, iż pewne element będą wymagały podmiany lub usunięcia i przypinając je będzie Ci łatwiej dokonywać zmian😊

Przykładowe elementy moodboardu:

  • Próbki płytek ceramicznych czy paneli (producenci często mają wzorniki z pociętymi płytkami na małe kawałki)
  • Wycinki z gazet (spodobał Ci się kran lub lampa? Wytnij ją i przywieś na tablicy)
  • Kartki z próbnika farb odzwierciedlające kolory ścian.
  • Kawałki tkanin (firan, zasłon, obicia kanapy czy dywanu)
  • Zdjęcia mebli (odpowiadające Ci kolorem i/lub kształtem)
  • Liście, patyki, sznurki i wszystko to co widzisz w swym wnętrzu.

Moodbord pokoju dziecięcego z wykorzystaniem produktów firm My Floor, Tubądzin oraz Spradling.

Wiesz już jak zabrać się za stworzenia własnej tablicy inspiracji, ale mam dla Ciebie jeszcze kilka drobnych porad:

  • Określ motyw przewodni i wytrwale się go trzymaj! Motywem przewodnim może być np. złoto, beton czy styl wnętrza, ale nie określając sobie tego moodboard stanie się zbiorem przypadkowych materiałów…
  • Nie obawiaj się eliminowania elementów ze swojej tablicy! Wybrana na początku lampa nie pasuje do motywu przewodniego i ogólnej stylistyki wnętrza? Śmiało wyrzuć ja, a zwolnione miejsce wkrótce zastąpi nowa, pasująca do klimatu wnętrza.
  • Odpowiednie proporcje! Proporcje kolorów na moodboardzie powinny być zbliżone do tych w rzeczywistości i to znaczy, że warto wybrać na podkład papier (i przyczepić go do tablicy korkowej) w kolorze ścian, a kolejne dodatki przyczepiać w formie próbek w zbliżonych proporcjach do tych w rzeczywistości. Warto to robić, bo może okazać się, iż wybrany kolor ścian czy podłogi na małym fragmencie wygląda fajnie, ale w odpowiedniej skali (rzeczywistości) przytłacza wnętrze.
  • Tylko obrazy nie słowa! Staraj się jak najmniej notować na modboardzie, bo to co dziś notujesz za dwa miesiące możesz interpretować inaczej (nie wspomnę już o interpretacji innych osób), a obraz zawsze będzie odbierany tak samo.

Moodboard ukazujący połączenie płytek Ceramiki Paradyż, tkanin Spradling oraz armatury Deante.

Moodboardy kojarzą się zazwyczaj z projektowaniem wnętrz, ale wykorzystuje się je równie często przy projektowaniu ubrań, wystaw sklepowych, a nawet stron internetowych. Zastosowane dla tego narzędzia stymulującego Twoją wyobraźnie jest naprawdę szerokie więc nie obawiaj się i łap za nożyczki, klej, zamawiaj próbki w sklepach i buduj swoją tablicę inspiracji.. Oczywiście nie w każdym przypadku sprawdzi się on tak samo, ale może akurat w Tobie obudzi pokłady dotąd nieznanej kreatywności! Do dzieła!

Warte sprawdzenia:

Aranzacja sypialni z toaletka

Najpopularniejsze style we wnętrzach

Aranzacja przytulnego wnetrza z lamelami i tapeta

Ściana TV w salonie — inspiracje i pomysły do Twojego domu!

Projekt eleganckiej strefy zabaw dla dzieci

Projekt pokoju zabaw dla dzieci. Sprawdź, co powinno się w nim znaleźć.