fbpx

Planujesz urządzić swoje wnętrze bez pomocy projektanta? Oto czarna lista najczęściej popełnianych błędów aranżacyjnych, które w znacznym stopniu wpływają na funkcjonalność i wygląd poszczególnych pomieszczeń. Zwróć szczególną uwagę na każdy z podanych przez nas błędów. Jeśli chcesz mieszkać w domu o harmonijnym wystroju i idealnej organizacji przestrzeni, zrób wszystko, by ich nie popełnić. No to do dzieła!

Poznaj tajniki projektowania wnętrz. Oto 7 błędów podczas aranżacji mieszkania i domu, które sprawią, że efekt Cię rozczaruje. Sprawdź, jak ich uniknąć!

Mogłoby się wydawać, że liczba siedem może być tylko i wyłącznie szczęśliwą. Ale w tym poradniku przedstawimy Ci 7 najczęściej popełnianych błędów, których dopuszczają się inwestorzy podczas samodzielnego urządzania swojego domu. Unikaj ich jak ognia, jeśli zależy Ci na stworzeniu aranżacji designerskiej, z unikalnym charakterem, ale też funkcjonalnej i ergonomicznej. Pamiętaj, że dom to miejsce, w którym trzeba czuć się wygodnie. I takie właśnie może być Twoje miejsce na Ziemi, jeśli zastosujesz się do poniższych rad.

1. Złamanie zasad ergonomii podczas samodzielnego projektowania wnętrza

Do najczęściej popełnianych błędów w czasie samodzielnej aranżacji wnętrza z pewnością można zaliczyć pominięcie ergonomii. I choć na pozór wnętrze może wydawać się uporządkowane i estetyczne, to np. podczas gotowania okazuje się, że blatu jest za mało, a odległość kuchenki od zlewu jest za duża. Pamiętaj, że nie bez powodu w szafka z koszem na śmieci najczęściej znajduje się tuż obok zlewu, a zmywarka obok szafki na zastawę stołową. Urządzając mieszkanie, zwróć uwagę także na szerokość przejścia pomiędzy blatem z szafkami a wyspą kuchenną. Ważna jest także odległość kuchni od jadalni oraz możliwość swobodnego wyjścia na taras bez konieczności odsuwania mebli w salonie. Dobrze przemyślane wnętrze będzie ergonomiczne i funkcjonalne, a Ty z nieskrytą przyjemnością będziesz spędzać w nim czas.

2. Słabo oświetlone wnętrze i źle dobrana ilość punktów elektrycznych

Ilość punktów świetlnych powinna być uzależniona od wielkości mieszkania oraz od funkcji poszczególnych pomieszczeń. Najwięcej punktów świetlnych powinno znajdować się w kuchni nad blatem roboczym, w holu, w łazience oraz w jadalni. W sypialni oświetlenie jest bardziej kameralne, ale nie może w niej zabraknąć lamp, które rozświetlą całą przestrzeń. Podobnie jest z gniazdami elektrycznymi. Rozplanuj je w kuchni i w łazience przy blacie roboczym. Pamiętaj, że gniazda powinny znaleźć się również w pobliżu miejsca ustawienia sprzętu AGD i RTV (ale nie bezpośrednio za nim – jeśli jest to sprzęt do zabudowy). Prawidłowe rozstawienie oświetlenia i gniazd umożliwi Ci stworzenie stref świetlnych i ułatwi Ci podłączenie niezbędnych sprzętów.

Projekt wnetrza eleganckiej lazienki z duzym lustrem

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

3. Nieumiejętne łączenie elementów z różnych stylów

Aranżacyjny miszmasz to częste gafy inwestorów. Brak wrodzonego poczucia estetyki sprawia, że do salonu trafiają elementy wyposażenia ze skrajnie różnych trendów. Pamiętaj, że urządzając wnętrze, lepiej postawić na umiar. Wybierz 3 kolory, które wykorzystasz w aranżacji. Zadbaj o to, by ich odcień był ciepły albo zimny i dowolnie je powielaj w postaci zróżnicowanych dodatków. Jeśli nie masz pewności, czy dany wzór lub kolor odnajdzie się w Twojej aranżacji, zrezygnuj z niego i postaw na jednolite wzory o delikatnej strukturze.

4. Sugerowanie się tylko i wyłącznie aktualnymi trendami

W myśl zasady „nie wszystko złoto, co się świeci” nie sugeruj się tylko i wyłącznie tym, co w danej chwili proponują styliści wnętrz. Określ swoje potrzeby i zastanów się, w jakim wnętrzu czujesz się najlepiej. Porównaj aktualne trendy z Twoimi możliwościami. Dysponując małą i ciemną kawalerką, nie stworzysz w niej modnego klimatu surowego loftu. Postaw na jasne barwy, lustra i minimalizm, by optycznie powiększyć wnętrze. Wnętrze Twojego mieszkania powinno odpowiadać Twoim potrzebom. Warto inspirować się katalogami wnętrzarskimi lub zdjęciami na Instagramie, ale nie warto ich bezmyślnie kopiować.

Wizualizacja wnetrza przytulnej lazienki w willi

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia sprawdź naszą ofertę

5. Wnętrze przeładowane dodatkami i dekoracjami

Jeśli projektowanie wnętrz nie jest Twoją mocną stroną, zrezygnuj z licznych dodatków i wystawnych bibelotów. Piękne wnętrze to takie, które jest estetyczne i harmonijne. Zbyt duża ilość dekoracji zwiększa ryzyko popełnienia aranżacyjnego błędu. A zatem bezpieczniej jest postawić na minimalizm!

6. Zaniedbana lub pominięta stylizacja okien

W spójnej aranżacji stylizacja okien pełni ważną funkcję. Oprócz tego, że umożliwia kontrolowanie poziomu nasłonecznienie we wnętrzu, to jeszcze sprawia, że całość jest elegancka, wytworna i dopełniona. Zadbaj o to, by zasłony, firany lub rolety były dopasowane do całej aranżacji zarówno kolorem, jak i strukturą materiału. Zwróć uwagę na ich długość. Wówczas cała przestrzeń będzie sprawiała wrażenie kompletnej i uporządkowanej.

Przytulna lazienka na poddaszu z tarrazzo

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia sprawdź naszą ofertę

7. Stawianie designu ponad funkcjonalnością

Aranżując swoje wnętrze, na pierwszym miejscu zawsze stawiaj na funkcjonalność. Cóż Ci z pięknej podłogi w połysku, jeśli zastosowana np. w łazience, będzie stwarzała niebezpieczeństwo poślizgnięcia się? Zadbaj o to, by każde pomieszczenie było zgodne z zasadami ergonomii. W małym salonie z jadalnią nie decyduj się na zakup stołu dla 10 osób. Zamiast tego wybierz mały model, ale rozkładany. Dopasuj wyposażenie do powierzchni, którą dysponujesz i mieszkaj wygodnie.

Jeśli masz problemy z uzyskaniem funkcjonalności we wnętrzu lub nie wiesz, w jaki sposób skomponować dodatki, zgłoś się do profesjonalnego projektanta wnętrz. W naszej pracowni na co dzień przestrzegamy tych oraz wielu innych zasad i chętnie wykonamy dla Ciebie projekt, który będzie zachwycał zarówno funkcjonalnością, jak i unikalnym designem. Z nami o popularnych błędach po prostu możesz zapomnieć! Jeśli masz wątpliwości i rozważasz wybór innego biura to sprawdź, w jaki sposób trafnie wytypować świetnego projektanta nim podejmiesz finalną decyzję.

A jeśli chcesz sprawdzić naszą ofertę to znajdziesz ją tutaj.

Warte sprawdzenia:

Projekt wnetrza salonu kapielowego ze swietlikiem

Projekt penthouse, czyli jak urządzić luksusowy apartament?

Projekt duzej lazienki z terazzo na poddaszu w domu

Najpopularniejsze style we wnętrzach

Projektowanie kuchni

Cegła we wnętrzu – zalety, wady i sposób impregnacji tego materiału