fbpx

Udało Ci się kupić mieszkanie z rynku wtórnego i chcesz się zabrać za remont, ale nadal nie wiesz, czy możesz rozpocząć pracę czy potrzebujesz jeszcze jakieś pozwolenia? Wszystko zależy od tego na jaką skalę chcesz przeprowadzać remont. Poniżej przygotowałem listę pozwoleń, które mogą być konieczne przy remoncie mieszkania z rynku wtórnego.

1. Pozwolenie ze spółdzielni na wyburzenie ściany nośnej

Pozyskanie tego pozwolenia jest dosyć pracochłonne zwłaszcza dla osoby, która sporządza projekt budowlano – konstrukcyjny, bo właśnie taki trzeba dostarczyć do spółdzielni starając się o zgodę. Projekt musi być sporządzony przez uprawnionego architekta / konstruktora i dostarczony do spółdzielni, która wyda opinie i udzieli ewentualnej zgody na wykonanie takiej przeróbki.  Zazwyczaj w miejscu dawnej ściany musi być wykonany podciąg zgodnie z wykonanym projektem, ale jeśli powierzchnia jest bardzo duża to może być konieczne postawienie słupa, który będzie stanowił podporę dla konstrukcji. Taką kwestię jednak rozpatrzy już architekt, który będzie przygotowywał projekt konstrukcyjno – budowlany. Niestety w przypadku ściany nośnej zazwyczaj konieczne jest również pozyskanie pozwolenia na budowę od uprawnionego organu tj. starostwa powiatowego lub urzędu miasta (w przypadku miast na prawach powiatu).

Wyburzenie lub montaż ścianek działowych nie wymaga żadnego pozwolenia, ponieważ nie jest kwalifikowane jako przebudowa i nie ingeruje w konstrukcję budynku.

2. Pozwolenie ze spółdzielni mieszkaniowej na podłączenie kuchni indukcyjnej

Takie pozwolenie w wielu spółdzielniach nadal jest konieczne i dlatego najlepiej wystosować takie pismo. Spółdzielnia zazwyczaj wyrazi zgodę (zwłaszcza jeśli podkreślisz, iż obawiasz się instalacji gazowej), ale może nie wyrazić zgody na podłączenie tego urządzenia (zwłaszcza jeśli będzie to indukcja siłowa) do obecnej instalacji elektrycznej znajdującej się w mieszkaniu lub całym bloku. W takim przypadku musisz pociągnąć nowy „prywatny” przewód elektryczny z głównego przyłącza zazwyczaj znajdującego się w piwnicy. Jeśli będzie robione nowe przyłącze elektryczne to proponuję zwiększyć moc w elektrowni i zamontować indukcję siłową 400V. W takim przypadku musisz odwiedzić elektrownię i złożyć wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej np. na 12kW. Następnie elektrownia przyśle pismo określające warunki jakie musisz spełnić przed zwiększeniem mocy oraz kwotę do zapłaty naliczaną za każdy zwiększany kW. Następnie uprawniony elektryk wykonuje instalację, a Ty musisz opłacić kwotę określoną za zwiększenie mocy. Gdy nowa instalacja będzie gotowa zgłaszasz to w elektrowni i zostanie do Ciebie oddelegowana osoba, która zamontuje nowy licznik trójfazowy. Po zamontowaniu licznika podpisujesz nową umowę w elektrowni i cieszysz się kuchnią indukcyjną?

 

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji.

Remont mieszkania z rynku wtórnego wykonany przez OWLpracownia

3. Pozwolenie ze spółdzielni na usunięcie instalacji gazowej

Jeśli chcesz zrezygnować z kuchni gazowej na rzecz kuchni indukcyjnej to potrzebujesz zgody ze spółdzielni. Najlepiej starając się o taką zgodę podkreśl jak bardzo obawiasz się używania instalacji gazowej i ryzyka związanego z pożarem lub ulatniającym się gazem, a wtedy raczej bez problemu dostaniesz taką zgodę. Posiadając zgodę wystarczy zgłosić się do gazowni i umówić na demontaż.

 

4. Pozwolenie ze spółdzielni na przeniesienie instalacji wodno-kanalizacyjnej

Przeróbka instalacji wodnej i/lub kanalizacyjnej wymaga również zgody ze spółdzielni, ale w tym przypadku konieczne będzie przedstawienie do spółdzielni mieszkaniowej projektu branżowego sporządzanego przez uprawnionego projektanta danej instalacji. Po przedstawieniu takiego projektu spółdzielnia podejmuje decyzję o wydaniu zgody.

 

5. Pozwolenie ze spółdzielni na wymianę grzejników

Takie pozwolenie zazwyczaj dostaje się bez większych problemów i jest potrzebne gównie w przypadkach, gdy będzie wymagana przeróbka rur np. w łazience. Jednak w pokojach dziennych może się również okazać, iż rury będą wymagały delikatnej korekty lub nie ma na nich jeszcze zamontowanych zaworów, więc wsparcie spółdzielni będzie konieczne. Mając taką zgodę spółdzielnia spuści wodę w Twoim pionie i ułatwi pracę hydraulikom. Oczywiście specjalistyczne ekipy zamrażają wodę w rurze i dokonują wtedy przeróbki, ale zgoda to dobre zabezpieczenie. Spółdzielnia udzielając pozwolenia na wymianę powinna również określić moc grzewczą grzejników na dane pomieszczenie, której należy się trzymać. W niektórych spółdzielniach, jeśli jest to pierwsza wymiana grzejników przysługują Ci darmowe zawory na każdy grzejnik, więc warto dopytać, bo może zostać parę stówek w kieszeni.

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji.

Remont toalety w mieszkaniu z rynku wtórnego wykonany przez OWLpracownia

6. Pozwolenie ze spółdzielni na wymianę okien

Wymiana okien to kolejny element remontu, któremu warto poświęcić chwilę, gdyż można na tym dosyć sporo zaoszczędzić. Gdy złożysz wniosek o wymianę okien spółdzielnia wyśle osobę, która określi, czy okna kwalifikują się do wymiany i jeśli tak to będzie Ci przysługiwał czesiowy zwrot kosztów. Jeśli „komisja” stwierdzi, iż nie jest konieczna wymiana to nadal możesz to zrobić, ale nie otrzymasz wtedy zwrotu części poniesionych kosztów. Aby otrzymać zwrot muszą być zachowane wymiary stolarki okiennej oraz kolorystyka z zewnątrz. Jeśli wymogiem będzie, aby z zewnątrz były białe to nic nie stoi na przeszkodzie, aby od środka były mahoniowe. Koniecznie w każdym oknie musi również być zamontowany nawiewnik zapewniający infiltrację powietrza w pomieszczeniu.
Natomiast jeśli chcesz zmniejszyć otwór okienny bądź zamurować np. 1 okno to możesz to zrobić tylko od wewnątrz przy wykorzystaniu płyty G-K. Proponuję wtedy, aby to skrzydło otwierało się na kluczyk na zewnątrz by mieć dojście do mycia, jeśli będzie to konieczne np. przy balkonie.

 

Powyższe pozwolenia ze spółdzielni mieszkaniowej są bardzo istotne i ich brak może nieść konsekwencje finansowe, a poniższy tip może Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Możesz również złożyć wniosek do spółdzielni z prośbą o remont balkonu i jeśli inspektor stwierdzi, że wymaga on renowacji to ich ekipa przyjedzie i skuje starą wylewkę, a następnie zrobią nową izolację hydrofobową, nową wylewkę i położą płytki. W takiej sytuacji po Twojej stronie będzie zakup nowych płytek ceramicznych oraz odpowiedniego kleju.

Mam nadzieję, iż przygotowana przeze mnie lista pozwoleń ułatwiła Ci określenie jakie są niezbędne w Twoim przypadku i jak podejść do próby ich pozyskania.

Bez wątpienia projekt wnętrza z kompletną dokumentacją (projektem ścian, instalacji oraz pełnym zestawieniem materiałów) ułatwi Ci przeprowadzenie remontu. Jeśli chcesz byśmy przygotowali dla Ciebie taki projekt skontaktuj się z nami.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Polityka prywatności

7 + 8 =

* Wszystkie zgody mogą zostać odwołane w dowolnym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres: formularz@owlpracownia.pl

Warte sprawdzenia:

Realizacja nowoczesnej lazienki z duzym lustrem

Układanie płytek ceramicznych – krok po kroku

Projekt eleganckiej lazienki z sufitem napinanym

Aranżacja małego mieszkania – Sprawdź na co musisz zwrócić uwagę i czego się wystrzegać!

Farba_tablicowa

Farby do ścian – Jaką wybrać farbę do wnętrza, a jaką na zewnątrz?