fbpx

Projektując wnętrza dla Inwestorów indywidualnych nie zawsze pracujemy nad 200 m2 domami z garderobami, osobną pralnią itp. Czasem przychodzi nam się zmierzyć z niewielkimi kawalerkami i słowo zmierzyć nie jest tu użyte przypadkowo… Niewielki metraż jest bez wątpienia cięższy do zaprojektowania, ponieważ zazwyczaj w takim mieszkaniu muszą się też zmieścić wszystkie podstawowe sprzęty. Wypadało by też, by były rozplanowane ergonomicznie prawda?
Samo to już stanowi wyzwanie, ale w takich wnętrzach należy też pamiętać, by jakoś optycznie powiększyć tą przestrzeń i na tym etapie zaczyna się robić spora lista do przemyślenia…

Ale mamy pewne patenty na takie projekty, którymi teraz się z Tobą podzielimy.

Sposoby na optyczne powiększenie wnętrza:

1. Jasne kolory na ścianach – Odpowiednia kolorystyka i jej wpływ na odbiór wnętrza

Projektując wnętrza w niewielkich przestrzeniach warto pomalować ściany w jasnych kolorach takie jak biel lub „brudna” biel, jasna szarość, pastelowe odcienie lub delikatne neutralne kolory. Takie barwy optycznie powiększą przestrzeń, ponieważ odbijają w większym stopniu światło (niż ciemne kolory) i dzięki temu optycznie powiększają przestrzeń. Oczywiście nie trzeba całkowicie eliminować ciemnych kolorów. Świetnie sprawdzą się w drobnych akcentach lub w formie dodatków. 

2. Biały pas przy suficie – Optyczne powiększenie wnętrza dzięki trikom malarskim

Pozostawienie ok. 10 paska przy syficie lub gzymsu pomalowanego na biało (tak jak sufit) sprawi, iż powiększy się wizualnie sufit i dzięki temu powiększy optycznie pomieszczenie.

Elegancki pokoj dzieciecy z widokiem na taras

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

3. Lustra – Iluzja powiększenia wnętrza poprzez odbicie światła

Odpowiednie ulokowanie lustra we wnętrzu bez wątpienia jeden z najczęściej spotykanych patentów na powiększenie niewielkiej przestrzeni. Rozwiązanie to jest tak chętnie stosowane, bo po prostu działa! Umieszczenie luster w strategicznych miejscach, pozwala na odbicie światła i dodatkowo stworzenie iluzji większej przestrzeni. Możliwości wykorzystania luster we wnętrzu jest wiele i możesz np.:

– zawiesić nietypowe lustra na ścianach,

– zrobić lustrzane fronty na zabudowie meblowej,

– wykonać nietypową instalację z luster na całej ścianie,

– ulokować taflę dużego lustra na wprost wejścia do łazienki.

4. Dobrze dobrane oświetlenie – Oprawy oświetleniowe niezmniejszające optyczne wnętrza.

Odpowiednie dobranie oświetlenie znacząco wpływa na odbiór wnętrza i bez wątpienia koreluje z optycznym odbiorem wnętrza. Unikaj dużych / ciężkich żyrandoli lub kinkietów, które swoim designem przytłaczają przestrzeń i dusze domowników… Zamiast tego, postaw na oświetlenie punktowe np. niewielkie tuby lub jeśli to możliwe oczka halogenowe wbudowane w sufit. Jeśli nie jesteś zwolennikiem takich opraw to mimo wszystko postaw na oprawy oświetleniowe, które zajmują niewiele miejsca.

Niewielka lazienka z lamelami

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji

5. Dobrze dobrane żarówki ich barwa – Optyczne powiększenie wnętrza za pomocą gry światłem sztucznym

Duży wpływ na odbiór wnętrza ma barwa oświetlenia sztucznego. Jest to niezwykle istotne w pomieszczeniach z niewielkimi oknami (zwłaszcza po zachodzie słońca) lub w takich, gdzie tych okien nie ma. W takich pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem będzie danie kilku niezależnych źródeł światła o zróżnicowanej mocy i barwach. Oświetlenie główne odpowiedzialne za rozświetlanie całej przestrzeni powinno mieć barwę neutralną, a moc żarówek jest uzależniona od jej ilości i preferencji domowników. Barwę ciepłą wykorzystaj do podkreślenia bardziej oddalonych elementów pomieszczenia, które mają mieć charakter czysto dekoracyjny.

Ogólnie z określeniem w ciemno ilości punktów oświetleniowych i ich barwy oraz natężenia jest ciężko. Natomiast zasada jest prosta, im będzie ciemniej we wnętrzu, tym będzie ono się wydawało mniejsze. 

6. Wykorzystanie pionowych linii – Pasiasta ściana?

Projektują wnętrze niewielkiego pomieszczenia warto rozważyć zastosowanie pionowych linii na przykład poprzez pionowe pasy na ścianach lub wysokie drzwi z nadstawką do samego sufitu. Taki zabieg skieruje wzrok domowników w górę i stworzy wrażenie wyższego wnętrza, co automatycznie optycznie powiększa pomieszczenie. Nie trzeba malować we wnętrzu pasków z zagęszczeniem niczym na więziennej piżamie, a wystarczy co jakiś czas przełamać ścianę innym kolorem. Umiar wskazany!

Piekna gieta i frezowana szafa w korytarzu

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji

7. Minimalistyczne podejście do dekoracji – Mniej znaczy więcej!

Unikaj zbyt wielu drobnych dekoracji i bibelotów, które w nadmiarze przytłaczają przestrzeń. Zamiast tego, postaw na minimalizm w tym zakresie, zachowując czystość i uporządkowanie w pomieszczeniu. Mniej rzeczy na widoku sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne.

8. Przezroczyste meble i akcesoria – a może i ściana?

Postaw na meble i akcesoria wykonane z przezroczystych materiałów takich jak np. szkło, które nie przytłaczają wizualnie i pozwalają na swobodny przepływ światła. Przezroczyste krzesła, stoliki kawowe czy półki bez wątpienia dodadzą lekkości i optycznie powiększyć pomieszczenie.
Dobrym rozwiązaniem może też być wykonanie całej przeszklonej ściany, która tylko w razie konieczności będzie zasłaniana kotarą, by oddzielić pomieszczenia i uzyskać odrobinę prywatności.

Jak widzisz patentów na optyczne powiększenie jest wiele, a możemy Ci zdradzić, iż w tym artykule nie wyczerpaliśmy jeszcze tego tematu. Oczywiście nie musisz korzystać z ich wszystkich w obrębie jednego pomieszczenia, ale należy dokładnie przemyśleć wszystko przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac. Z doświadczenia możemy Ci powiedzieć, iż funkcjonalne zaprojektowanie niewielkiej przestrzeni jest znacznie cięższe w porównaniu do większych metraży.

Jeśli chcesz byśmy wykorzystali nasze doświadczenie przy zaaranżowaniu wnętrza dla Ciebie, to nie trać czasu, tylko skontaktuj się z nami!

Warte sprawdzenia:

Projekt eleganckiej strefy zabaw dla dzieci

Projekt pokoju zabaw dla dzieci. Sprawdź, co powinno się w nim znaleźć.

Projektant wnetrz na odbiorze inwestycji

Oferta OWLpracowni

Projekt lazienki w domu w stylu nowoczesnym

Projektowanie mieszkania. Na co należy zwrócić uwagę?