Możemy śmiało stwierdzić, że tapety wróciły do łask, ponieważ jest to coraz częściej pojawiające się rozwiązanie we wnętrzach. Przez wiele lat nie były zbyt popularnym wyborem, ale od pewnego czasu wróciły w przytupem podbijając najpierw serca projektantów i architektów wnętrz, a następnie klientów indywidulanych. W poprzednim artykule (link) skupiałem się na bardziej technicznych aspektach doboru odpowiedniej tapety do wnętrza, a teraz przyszła pora na design!

Wybór tapet obecnie jest tak ogromny, iż można dopasować je do każdego wnętrza i stylu jednak trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

Umiar

Pewnie wiele osób pamięta jeszcze czasy, gdzie tapetami wątpliwej jakości były wyklejone całe pomieszczenia i przy remoncie doklejeni tylko nowe warstwy tapety. Sami projektując i nadzorując remonty mieszkań z rynku wtórnego nadal natrafiamy na takie przypadki. Jeśli decydujesz się na zastosowanie tapety to wykorzystaj ją jako element dekoracyjny na jednej, najbardziej widocznej ścianie. Pomimo tego, iż obecnie dostępne na rynku wzory są przepiękne umiar to podstawa!

Źródło: https://www.mamita.pl/

Dopasowanie do stylu wnętrza

Tapeta powinna być dobrana w taki sposób, aby podkreślała klimat panujący we wnętrzu. Pomimo tego, iż jest akcentem jej kontynuacja powinna być dostrzegalna w postaci dodatków znajdujących się w obrębie danego pomieszczenia. Wszystko to będzie tworzyło spójną całość.

Źródło: https://wallart.com.pl/

Źródło: https://dekorianhome.pl/

 

Dopasowanie do wielkości aranżowanej przestrzeni  

Pomimo tego, iż tapeta powinna być niewielkim akcentem przy jej doborze należy brać pod uwagę wielkość pomieszczenia. Projektując duże przestrzenie mamy swobodę w doborze tapety, ale problem rodzi się, gdy zabieramy się za niewielkie pomieszczenie. W tym przypadku trzeba zadbać o to, by wzór tapety nie pomniejszał optycznie pomieszczenia. Można się kierować dosyć prostą zasadą – im mniejsze pomieszczenie tym tapeta powinna być z drobniejszym wzorem.

Źródło: https://dekorianhome.pl/

Kolorystyka

Dobierają kolor tapety do wnętrza warto oczywiście kierować się ogólnym klimatem i stylem jaki ma panować w aranżowanej przestrzeni. Jednak należy również zwrócić uwagę na aspekt psychologiczny. Tapety o intensywnych, żywych kolorach powinny znajdować się np. w pokoju dziennym, kuchni lub łazience. Natomiast pastelowe jasne kolory będą dobrym wyborem do miejsc, w których z założenia będziesz się relaksować np. sypialnia

Źródło: https://wallart.com.pl/

Źródło: https://dekorianhome.pl/

Źródło: https://www.mamita.pl

Ilość wpadającego światła dziennego

Ilość punktów sztucznego światła możemy dowoli dodawać, natomiast światło dzienne w wielu przypadkach determinuje kolorystykę wnętrza. Jeśli aranżowane pomieszczenie jest słabo doświetlone, to zrezygnuj z ciemnych tapet, ponieważ pokój z takim wykończeniem stanie się ponury. W takim przypadku swoją uwagę skieruj na tapety o jaśniejszych odcieniach, które będą odbijały i rozpraszały promienie słoneczne we wnętrzu. 

Źródło: https://www.mamita.pl/

Tapeta na suficie? Mówię nie!

Przeglądając aranżacje na portalach o tematyce wnętrzarskiej można natknąć się na projekty, w których tapeta została wykorzystana na suficie. Takie rozwiązanie wykorzystane w przemyślany sposób może podkreślić specyficzny charakter wnętrza, ale ja osobiście nie jestem tego zwolennikiem. Są oczywiście perełki, które w ten specyficzny sposób podkreślają pasję właściciela, ale zdecydowana większość zakrawa o kicz. Dlatego jeśli nie posiadasz dużego doświadczenia z tapetami to proponuję świadomie zrezygnować z takiego rozwiązania.

Wybór i możliwości jakie dają obecnie tapety są niemal nieograniczone i wystrój wnętrza zależy tylko od wizji architekta. Osobiście tapety wykorzystuje tylko jako drobne akcenty do podkreślenia klimatu panującego we wnętrzu. Wybierając tapetę najlepiej udaj się do punktu sprzedaży, by zobaczyć je w rzeczywistości lub zamów sobie próbkę do domu. To co widać na ekranie monitora w rzeczywistości może znacznie odbiegać od Twoich oczekiwań, dlatego w tym przypadku polecam obejrzeć produkt w rzeczywistości. Pamiętaj również, iż w tym przypadku cena bardzo determinuje jakość. Nie obawiaj się jednak tego rozwiązania ponieważ efekt końcowy może przerosnąć Twoje najśmielsze oczekiwania.