Zakup mieszkania to duży wydatek, który często wiąże się ze zobowiązaniami na wiele lat i dlatego odbiór techniczny lokalu dla wielu osób może być bardzo stresującym wydarzeniem. Jednak, jeśli się odpowiednio przygotujesz to możesz nie tylko zniwelować odczuwanie stresu, ale również wyłapać błędy i niedociągnięcia dewelopera, które miały zostać niedostrzeżone.
Pamiętaj, że to Ty inwestujesz swoje pieniądze i mieszkanie powinno być Ci dostarczone w określonym czasie i odpowiednim standardzie. Umów się na odbiór w ciągu dnia i najlepiej, by była słoneczna pogoda, gdyż przy sztucznym świetle mogą nie być widoczne wszystkie usterki. Oczywiście możesz doświetlać ściany halogenem, ale tak wykryte niedociągnięcia mogą zostać zakwestionowane. Mieszkanie powinno być dokładnie wysprzątane na czas odbioru, by nic nie zakrywało ścian i podłogi, bo to utrudni wykrycie potencjalnych usterek. Zadbaj o to, by każde wykryte przez Ciebie niedociągnięcie zostało zapisane w protokole i aby mieć tego kopię lub zdjęcie.
Nim przejdę do listy rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę trochę Cię uspokoję, ponieważ nawet jeśli nie uda Ci się wykryć jakiejś usterki w trakcie odbioru mieszkania to masz na to 3 lata. Jeśli okaże się po jakimś czasie, że nie działa gniazdko, wycieka woda czy odpada tynk to niczym się nie przejmuj, tylko zgłaszaj do odpowiedniej osoby.

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji.
Co więc powinno zostać dokładnie sprawdzone podczas odbioru technicznego mieszkania?
1. Powierzchnia mieszkania
Sprawdź powierzchnię całego mieszkania, ponieważ jest ona wyznacznikiem kwoty jaką musisz zapłacić za dany lokal. Pamiętaj, że niedociągnięcia ekipy budowlanej mogą sprawić, iż wymiary lokalu mogą nico różnić się od tych na projekcie budowlanym i dlatego lepiej to zweryfikować. Powierzchnia może być obliczana na dwa sposoby (z tynkiem lub bez), a który jest przyjęty przez Twojego dewelopera musisz sprawdzić na umowie. Często w umowach znajduje się również zapis o możliwym marginesie błędu (zazwyczaj 2%) jednak każde odstępstwo stanowi pole do negocjacji lub odstępstwa od umowy. Do pomiarów pomieszczenia możesz wykorzystać miarę lub dalmierz laserowy.
2. Powierzchnia każdego pomieszczenia
Sprawdź powierzchnię poszczególnych pomieszczeń, gdyż zrobisz to i tak przy okazji weryfikowania powierzchni całego mieszkania, ale nawet jeśli powierzchnia całkowita lokalu się zgadza to mogą występować przesunięcia ścian wewnętrznych. Może to wpłynąć na późniejsze błędy np. jeśli projekt wnętrz będzie powstawał na bazie projektu budowlanego (np. projektowanie online) a występują przesunięcia ścian to może nie zmieścić się wymarzona wanna 180.
3. Ściany i tynki
Na początku oceń wizualnie, czy na ścianach i suficie nie ma zgrubień, wybrzuszeń lub pęknięć. Jeśli udało Ci się takie zlokalizować to ostukaj podejrzane miejsce, by zweryfikować, czy nie odpada z nich tynk. Zwróć również uwagę, czy nie występują ślady zacieków lub pleśni, bo to może również uprzykrzyć Ci w przyszłości życie.
4. Pion, poziom oraz kąty ścian
Sprawdź czy ściany i sufit są proste oraz czy zachowane są odpowiednie kąty. Podczas odbioru mieszkania warto sprawdzić, czy zachowany jest pion i poziom ścian oraz odpowiedni kąt ich styku. Zweryfikuj poziomnicą piony ścian i poziom sufitu, a następnie za pomocą kątownika (lub ekierki) kąty narożników.
5. Okna
Okna w momencie odbioru powinny być czyste, by móc ocenić czy nie są porysowane i ewentualnie umieścić to w protokole. Sprawdź również, czy bez problemu się otwierają i zamykają oraz czy jeśli są szeroko otwarte nie przymykają się samoczynnie. Warto również sprawdzić pion osadzenia okien i pamiętaj, iż odchylenie nie powinno być większe niż 2mm na 1m wysokości okna jednak nie większe niż 3mm na całej długości ramy.
6. Drzwi
Podobnie jak w przypadku okien oceń je wizualnie oraz sprawdź, czy nie otwierają lub zamykają się samoczynnie, bo to może świadczyć o ich nieprawidłowym osadzeniu. Upewnij się również, czy nie są zbyt nisko osadzone, czyli czy między dolną krawędzią drzwi a wylewką jest odpowiednia ilość miejsca na płytki, panele lub inną posadzkę.
7. Parapety
Parapety zewnętrzne powinny być zamontowane z delikatnym spadkiem, by odprowadzać wodę oraz bardzo dobrze uszczelnione, by nic nie przesiąkało do mieszkania. Oceń również to jak się prezentują i czy nie są porysowane.
8. Instalacja teletechniczniczna
Sprawdź czy doprowadzony jest do Twojego mieszkania światłowód oraz instalacje umożliwiające odbiór telewizji. Deweloper musi doprowadzić takie instalacje do wszystkich mieszkań w budynkach wielorodzinnych, które pozwolenie na budowę uzyskały po 23 lutego 2013 roku.
9. Instalacja elektryczna
Zweryfikuj czy ilość gniazdek i punktów oświetleniowych jest zgodna z projektem oraz czy faktycznie płynie w nich prąd (za pomocą miernika).
10. Instalacja wodno-kanalizacyjna
Upewnij się, że punkty dopływu i odpływu wody są w miejscach zgodnych z projektem oraz czy nie widać w ich okolicach śladów wilgoci.
11. Wentylacja
Sprawdź czy odpowiednio działa wentylacja w mieszkaniu np. przykładając zapaloną zapalniczkę do kratki wentylacyjnej. Płomień zapalniczki powinien kierować się w stronę kratki nie mieszkania.
12. Balkon
Upewnij się czy na posadzce balkonowej nie widać uszkodzeń oraz czy jest zachowany spadek na zewnątrz, dzięki któremu będzie odprowadzana woda (możesz do tego wykorzystać piłeczkę lub poziomnicę)
13. Garaż
Zweryfikuj czy miejsce garażowe jest w pełni zgodne z umową oraz czy zgadzają się jego wymiary. Miejsce garażowe powinno mieć wymiary minimum 2,3 x 5 m.
Poniżej przygotowałem dla Ciebie jeszcze listę rzeczy, które należy zabrać na odbiór, by móc zweryfikować powyższe punkty.
Kartkę i długopis – do spisania listy usterek;
Telefon z aparatem/aparat – do sfotografowania usterek i protokołu;
Projekt mieszkania – aby mieć punkt odniesienia do pomiarów;
Miara lub dalmierz – posłużą do sprawdzenia powierzchni mieszkania;
Poziomnica – do sprawdzenia pionów i poziomów w nieszukaniu;
Kątownik lub duża ekierka – do sprawdzenia kątów w mieszkaniu;
Zapalniczka – posłuży do weryfikacji czy wentylacja działa poprawnie.
Piłka – do weryfikacji spadku na balkonie;
Często pomimo dobrego przygotowania i posiadania odpowiedniej wiedzy emocje związane z zakupem i odbiorem mieszkania są tak intensywne, iż mogą odebrać Ci umiejętność obiektywnej oceny lokalu. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być zabranie ze sobą na odbiór doświadczonego inżyniera lub znajomego, który zna się na branży budowalnej i nie jest emocjonalnie związany z nabywanym lokalem.
Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci na co musisz zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania od dewelopera.
Przy samym odbiorze mieszkania mogliśmy Ci pomóc jedynie tworząc ten artykuł. Natomiast znacznie bardziej możemy Cię wesprzeć przy jego zaaranżowaniu. Nie trać czasu i skontaktuj się z nami by porozmawiać o projekcie wnętrza dla Ciebie.