fbpx

Posiadasz dużą wiedzę, której zdobycie zajęło wiele lat, kwalifikacje potwierdzone mnóstwem dyplomów i certyfikatów, ale nie wiesz, jak zaaranżować swój gabinet terapeutyczny? W niniejszym artykule postaram Ci się przybliżyć, jak podejść do aranżowania takiej przestrzeni. Odpowiednie wyposażenie i wystrój gabinetu są bardzo ważne i mogą determinować Twój sukces jako terapeuty, więc warto poświęcić temu chwilę. Dlaczego? Ponieważ wystrój wnętrza jest jednym z kluczowych elementów budowania u pacjentów poczucia bezpieczeństwa oraz zaufania. Twoi pacjenci muszą czuć się bezpiecznie oraz komfortowo i dopiero wtedy w pełni Ci zaufają i podzielą tym, co skrywają i ich dręczy, a jak zapewne dobrze wiesz, to jest klucz do skutecznego przeprowadzenia terapii.

Projektując takie wnętrze należy brać pod uwagę nie tylko względy wizualne, ale całą percepcję zmysłową. Aranżując przestrzeń gabinetu terapeutycznego staram się przeanalizować ją z perspektywy pacjenta i tego co może widzieć, słyszeć, czuć i dotknąć, a nawet posmakować. Wszystkie te elementy mają wpływ na postrzeganie przez niego terapeuty. Jeśli elementy wyposażenia będą kanciaste i zimne w dotyku, to pacjent może odczuwać dyskomfort w czasie terapii. Zatem od czego zacząć?

Budowanie autorytetu

Gabinet terapeutyczny to miejsce, w którym należy płożyć silny nacisk na podkreślenie umiejętności, kwalifikacji i doświadczenia terapeuty.  Dlatego projektując takie wnętrze warto wygospodarować przestrzeń na wyeksponowanie dyplomów i certyfikatów. Architekt wnętrz musi tak zaplanować przestrzeń, aby prezentowane dokumenty potwierdzające kwalifikacje terapeuty były dobrze widoczne i w ich w ich otoczeniu nic nie odrywało od nich uwagi. Zadanie nie jest jednak takie proste jak może się wydawać, ponieważ gabinety terapeutyczne są zazwyczaj niewielkie, więc trzeba dokładnie przemyśleć miejsce ekspozycji tych dokumentów. Jeśli terapeuta ma wiele dokumentów potwierdzających jego kwalifikacje i chce wyeksponować wszystkie to można dla części z nich znaleźć miejsce w gabinecie terapeutycznym, a część zaprezentować w części recepcyjnej.

Meble

Stereotypowym meblem w gabinecie terapeutycznym jest kozetka lub szezlong, które nie należą do najwygodniejszych mebli. Należy również pamiętać, iż nie każdy będzie czuł się komfortowo w pozycji leżącej, a zarówno pacjent jak i terapeuta muszą czuć się komfortowo, dlatego dobrym rozwianiem będą wygodne, solidne fotele. Ich forma powinna być możliwie jak najprostsza, by nie odwracała uwagi pacjenta, a obicie z przyjemnych w dotyku naturalnych tkanin. Takie zestawienie zdecydowanie ułatwi zrelaksowanie się pacjentowi.

Tkaniny

Wnętrze gabinetu terapeutycznego powinno być ciepłe i przytulne, dlatego warto postawić na naturalne tkaniny o grubym splocie. Takie materiały są bardzo przyjemne w dotyku i pacjent siadając na wygodnym fotelu, który otuli go z każdej strony poczuje się bezpiecznie. Naturalne tkaniny można wykorzystać nie tylko na obiciach mebli, ale również jako firany czy dywan.

Kolorystyka we wnętrzu

Odpowiednio dobrana kolorystyka bez wątpienia wpływa na samopoczucie i to zarówno we wnętrzach klientów indywidualnych, jak i gabinecie terapeutycznym. Kolory w gabinecie nie powinny być intensywne i nasycone, ponieważ w dłuższej perspektywie będą przytłaczające i męczące. Warto unikać również bardzo ciemnych kolorów, gdyż obniżają nastrój. Odpowiednimi kolorami do gabinetu psychologa będą odcienie żółte, stonowany pomarańcz, beże oraz zieleń, ale oczywiście wszystko musi być dobrane z umiarem.

Nowoczesne domowe biuro – OWLpracownia projektowanie wnetrz

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji

Wyciszenie wnętrza (akustyka)

Wnętrze gabinetu psychologa powinno być bardzo dobrze wyciszone, ponieważ klienci przychodzący do gabinetu oczekują dyskrecji nie tylko od terapeuty, ale również od odpowiednio zabezpieczonego wnętrza. Warto zainwestować w drzwi o podwyższonej izolacyjności akustycznej oraz odpowiednio wygłuszyć ściany i sufit. Można wykorzystać do tego pianki, panele oraz tapety akustyczne. Jeśli mamy możliwość obniżenia sufitu można wykorzystać przestrzeń pomiędzy stropem a płytą G-K do poprawy wyciszenia. W sprzedaży są również dostępne płyty akustyczne (G-K), które jeszcze bardziej wyciszą gabinet.

Oświetlenie

Projektując gabinet terapeutyczny nie można zbagatelizować kwestii oświetlenie, gdyż to ono w dużej mierze ma wpływ na odbiór wnętrza. Najlepiej, jeśli do wnętrza wpada dużo naturalnego światła słonecznego, jednak nie każdy lokal to gwarantuje, a zimą i w godzinach popołudniowych wpada go i tak zazwyczaj zbyt mało. Dlatego należy odpowiednio oświetlić przestrzeń sztucznym światłem, ale koniecznie w gabinecie powinno być więcej niż jedno źródło światłą. Główna lampa powinna emitować rozproszone światło, ale zawsze wspomagane bardziej skoncentrowanymi punktami np. na biurku. Warto zadbać o to, by barwa emitowanego światła była ciepła.

Wentylacja

Gabinet terapeutyczny powinien mieć bardzo dobrą cyrkulację powietrza, ponieważ pacjenci rozmawiając o trudnych dla nich sprawach intensywnie się pocą. W takim obiekcie zwykła kratka wentylacyjna może nie wystarczyć, dlatego warto wykorzystać do wymiany powietrza rekuperator. Taka relatywnie niewielka inwestycja może znacznie polepszyć percepcję zmysłową pacjentów oraz komfort pracy terapeuty.

Podłoga

Podłoga powinna pasować do całego klimatu wnętrza, ale również charakteryzować się dosyć dobrą antypoślizgowością oraz antystatycznością. Antypoślizgowość posadzki poprawia komfort użytkowania, a jej antystatyczność sprawia, iż posadzka się nie elektryzuje, więc pacjenci nie będą się borykali z nieprzyjemnym „strzelaniem” prądem. Dobrym wyborem do takiego wnętrza będzie wykładzina lub panele winylowe.

Dodatki

Dodatki w każdym wnętrzu sprawiają, iż nabiera on charakteru i tak samo jest w przypadku gabinetu terapeutycznego. Jednak w tym przypadku nie powinno zbyt przyciągać wzroku, by podczas terapii nie rozpraszać pacjenta. Warto postawić na niewielkie kwiaty, świece, książki, ale minimalizm jest wskazany?

Miejsce na dokumenty

Terapie wymagają rzetelnego dokumentowania każdej rozmowy, dlatego warto zadbać o miejsce do przechowywania dokumentów. Taka przestrzeń do obróbki i przechowywania dokumentów nie musi być w głównej części gabinetu, ale projektując trzeba znaleźć takie miejsce dla terapeuty.

Osoby z niepełnosprawnością

Projektując przestrzeń gabinetu terapeutycznego należy również pamiętać, by były jak najbardziej przyjazne dla osób z niepełnosprawnością. Drzwi wejściowe oraz wewnętrzne powinny być szerokie na co najmniej 95 cm, a w lokalu przestrzeń musi być rozplanowana tak, by swobodnie wykonać nawrót wózkiem. W praktyce oznacza to, iż najlepiej zapewnić minimum 1,5 m2 (zalecane 2-2,5m2) na swobodne poruszanie się i zwroty wózkiem. Należy usunąć również wszelkie bariery architektoniczne, które mogą utrudniać poruszanie się po obiekcie. Warto zaplanować przestrzeń tak, by znalazło się miejsce dla poręczy i relingów. Oczywiście przestrzeń w gabinecie to jedno, ale cała droga do gabinetu terapeutycznego powinna być jak najlepiej dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością, co również warto wziąć pod uwagę wybierając lokal.

Jak widać projektując taką przestrzeń jest wiele rzeczy, które trzeba brać pod uwagę i powyższa lista nie zamyka tematu. Prowadząc gabinet musisz zadbać o komfort swoich Klientów, więc jeśli masz jakieś wątpliwości co do zaaranżowania tej przestrzeni skontaktuj się z nami.

Warte sprawdzenia:

Realizacja projektu sypialni z piekna tapeta

Poznaj 8 rodzajów tapet i sprawdź, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom!

Wizualizacje lazienki na pietrze z dwiema umywalkami

Oferta OWLpracowni

Realizacja nowoczesnej lazienki z duzym lustrem

8 sposobów na optyczne powiększenie wnętrza