fbpx

Jesteś na etapie wykańczania mieszkania i zastanawiasz się, czy sufit powieszany jest dla Ciebie? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania oraz najpopularniejsze metody montażu podwieszanych sufitów!

Przytulna lazienka na poddaszu z tarrazzo

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji.

Łatwość montażu, możliwość swobodnego kształtowania formy zabudowy oraz szybki czas realizacji sprawiły, iż sufity podwieszane z płyt G-K podbiły nasze wnętrza.  Szeroka gama dostępnych rozwiązań w systemach suchej zabudowy umożliwia nawet najbardziej wymagającym ludziom dopasowanie ich do swoich potrzeb.

Sucha zabudowa oferuje bardzo wiele korzyści i możliwości zaaranżowania wnętrza. Jedną z większych zalet tego rozwiązania jest to, iż sufit może stanowić ciekawy element dekoracyjny i w tym przypadku jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia projektanta.

Sufity podwieszane umożliwiają również zamaskowanie elementów konstrukcyjnych budynku, przewodów elektrycznych czy rur. Obecnie na rynku jest wiele akcesoriów montażowych dzięki którym można zamontować sufit na dowolnej wysokości.

Wykorzystanie odpowiednich płyt G-K zapewni większe bezpieczeństwo przeciwpożarowe konstrukcji sufitu oraz instalacji znajdującej się pomiędzy stropem, a konstrukcją.

Rozwiązanie to daje również możliwość wyciszenia wnętrza poprzez zastosowanie na konstrukcji aluminiowej specjalnych płyt sonicznych. Można również wykorzystać do tego wełnę mineralną lub pianę akustyczną, a powierzchnię wykończyć zwykłymi płytami G-K.

Zabudowa z płyt G-K umożliwia stworzenie dekoracyjnego oświetlenia. Nie jesteśmy ograniczeni tylko do opraw nastropowych, ale możemy wybierać z pośród szerokiej palety opraw do wbudowania.

Mnogość rozwiązań (Płyty hydrofobowe, ognioodporne, akustyczne itd.) sprawia, iż obecnie ten rodzaj zabudowy można dostosować niemal do każdych warunków.

Niewielka lazienka z lamelami

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji.

Jak się powyżej okazało sufity podwieszane mają całkiem sporo zalet, ale nie są też pozbawione wad..

Wytrzymałość sufitu podwieszanego jest poniekąd problemem. Jeśli na etapie projektowania nie rozplanujesz dobrze oświetlania i po wykonaniu sufitu stwierdzisz, że chcesz zamontować ciężką lampę w miejscu, gdzie nie było zrobione odpowiednie wzmocnienie to niestety będzie to problematyczne. Oczywiście taka zmiana w standardowym (betonowym) suficie również będzie utrudniona. Konieczne będzie kucie, aby poprowadzenie przewodów elektrycznych, co w przypadku sufitu podwieszanego będzie prostsze i szybsze do wykonania.

Podwieszany sufit zabiera parę centymetrów z wysokości pomieszczenia i jeśli nie masz wysokich wręcz lofotwych przestrzeni, to niestety będzie to widoczne.

Pewnie znajdzie się jeszcze kilka zalet i wad tego rozwiązania, ale ja z czystym sumieniem i premedytacją często wykorzystuję ten rodzaj zabudowy w projektach np. do zamaskowania szyn na firany i zasłony, tworząc przy tym efekt sterylności i złudzenie wyższego wnętrza.

Przykład wykorzystania sufitu podwieszanego do zamaskowania szyn na których są zamontowane firany oraz zasłony

Jeśli dalej czytasz to znaczy, iż rozważasz wykorzystanie tego rozwiązania w swoim wnętrzu, więc postaram Ci się przybliżyć systemy montażu i zdradzę który rekomenduję.

Pojedyncza, jednopoziomowa konstrukcja z profili aluminiowych sprawdza się świetnie w niskich pomieszczeniach, gdy Twoim celem jest tylko zamaskowanie nierówności na suficie, a nie chcesz obniżać wnętrza. Do podwieszenia sufitu w takim przypadku wybieramy najczęściej wieszaki ES, których minimalna odległość od stropu wynosi 3cm, ale pojedynczą konstrukcję aluminiowa można też montować na dłuższych wieszakach. Takie rozwiązanie stosuje się zazwyczaj w niewielkich wnętrzach o kształcie prostokąta, których szerokość nie może przekraczać 4m (bo tyle ma najdłuższy profil). Zaletą tego rozwiązania jest to, iż zużywa się na niego niewiele materiału, ale niestety konstrukcja w tym przypadku jest wiotka i znacznie utrudnia wypoziomowanie płyt.

Przykład wykonania sufitu z wykorzystaniem pojedynczej, jednopoziomowej konstrukcji z profili aluminiowych

Krzyżowa, jednopoziomowa konstrukcja z profili aluminiowych jest dużo sztywniejsza od pojedynczej konstrukcji i świetnie się sprawdza w korytarzach oraz wąskich pomieszczeniach. Sztywna konstrukcja tego rozwiązania znacznie ułatwia poziomowanie płyt, ponieważ główne profile (podwieszone na wieszakach np. ES) są dodatkowo usztywnione poprzez wpięcie profili poprzecznych za pomocą łączników jedno lub dwustronnych. Na tak przygotowanym stelażu można już układać izolacje akustyczną.  

Źródło: https://knauf.pl

Schemat montażu, krzyżowej, jednopoziomowej konstrukcji z profili aluminiowych

Krzyżowa, dwupoziomowa konstrukcja z profili aluminiowych jest zdecydowanie najlepszym wyborem, jeśli zależy Ci na mocnej konstrukcji. Rozwiązanie to jest uniwersalne i nadaje się zarówno do małych jak i dużych pomieszczeń, ale niestety zabiera nieco więcej z wysokości pomieszczenia, gdyż konstrukcja jest grubsza niż w przypadku ww. rozwiązań. Profile główne mocujemy wieszakami do konstrukcji stropu, a pod nimi jest umieszczana druga warstwa profili nośnych (co 40 cm), do których mocowane są płyty G-K. Końce drugiej warstwy profili stabilizujemy do ściany profilami przyściennymi UD, a profile górnej i dolnej warstwy łączymy łącznikami krzyżowymi. Na tym stelażu również można układać izolację akustyczną.

Źródło: https://knauf.pl

Schemat montażu krzyżowej, dwupoziomowej konstrukcji z profili aluminiowych

Konstrukcja łukowa z profili giętych daje możliwość stworzenia we wnętrzu dowolnych kształtów np. łuków. Profile łukowe wymagają trochę więcej wprawy w montowaniu suchej zabudowy niż ww. konstrukcje, ale nie ma się czego obawiać. Najlepiej narysować łuk na podłodze, wygiąć profil po tym łuku i zagnieść szczypcami, a następnie zamontować go w odpowiednim miejscu na suficie uzupełniając resztę zabudowy krzyżową dwupoziomową zabudową. Jeśli masz już gotową konstrukcje i przystępujesz do montażu płyt, to pamiętaj by do obróbki łuków wybrać specjalne giętkie płyty, które są cieńsze i świetnie dopasowują się do powierzchni.

Źródło: https://www.acrylputz.pl

Montaż konstrukcji łukowej z profili giętych

Oczywiście do stworzenia ww. konstrukcji nie wystarczą same profile, a musisz zainwestować w elementy, które wchodzą w skład całego systemu. Najlepiej decydując się na konkretny system kup wszystko od jednego producenta co sprawi, iż wszystkie elementy będą z sobą idealnie współgrały.

Na rynku jest obecnie dostępne wiele różnych wieszaków, profili, łączników, taśm czy innych systemów do montażu sufitów pływających tj. StabiSystem czy M-System.

Realizacja sufitu podwieszanego w M-Systemie

Powyżej omówiłem podstawowe rodzaje konstrukcji aluminiowych, ale każdy wykonawca ma pewnie swój własny sposób na idealny sufit. Ja osobiście preferuję konstrukcję krzyżową -dwupoziomowa, gdyż jest to niewiele większy koszt, a jest o wiele stabilniejsza. Po wykonaniu takiej konstrukcji przystępuję do przykręcania płyt z przesunięciem o 40 cm i choć przykręcanie płyt do profili przyściennych nie jest rekomendowane przez producentów ja to robię. Zdaję sobie sprawę, iż zalecane jest wykonanie połączenia ślizgowego pomiędzy sufitem pływającym (podwieszanym), a ścianą, ale świadomie i z premedytacją tego nie robię. Po przykręceniu wszystkich płyt przestępuję do szpachlowania łączeń pomiędzy płytami oraz sufitu ze ścianą za pomocą uniflottu i taśmy medium. Narożniki obsadzam specjalnymi profilami (też na uniflott) i na całość zaciągam gładź szpachlową 2-3 warstwy. Jest wiele rodzajów gładzi i to omawiam w innym artykule (link) ale ja preferuję gładź szpachlową extra z Franspolu. Po dotarciu powierzchni całość gruntuję i maluję farbą.

Od dłuższego czasu wykonuję sufity w ten sposób i póki co nie ma z nimi problemów. Testowałem flizelinę, siatkę do G-K oraz różne rodzaje materiałów do spoinowania i gładzi, ale mi osobiście w ten sposób wykonuje się sufity najwygodniej, a co najważniejsze są trwałe!

Mam nadzieję, że udało mi się trochę rozjaśnić temat podwieszanych sufitów, ale jeśli masz jakieś pytania to zachęcam do kontaktu.

Warte sprawdzenia:

Wizualizacji 3D sciany telewizyjnej z panelami 3D

Jaką wybrać gładź szpachlową? Poznaj najlepszy sposób na idealnie gładkie ściany!

Wizualizacje lazienki na pietrze z dwiema umywalkami

Oferta OWLpracowni

realizacja-kostka-granitowa-na-tarasie

Jaką wybrać posadzkę na taras? Płytki, kostkę, żywicę, a może drewno?