Ze względu na ciągle rosnące ceny za m2 coraz więcej osób decyduje się na zakup małych mieszkań i zadają sobie pytanie jak je urządzić.. Jeśli też należysz do tej grupy to ten artykuł jest dla Ciebie!
Bez wątpienia aranżacja małej przestrzeni jest o wiele trudniejsza niż wielkich metraży. Znajomość pewnych rozwiązań technologicznych, trików oraz doświadczenie są w tym przypadku są niezwykle istotne. Uwierz mi, nie wystarczy wybrać kilka zdjęć z Internetu i kazać je przenieść do rzeczywistości wykonawcy.. Tu potrzeba czegoś więcej!
Zabierając się za aranżowanie małej przestrzeni musisz pamiętać, iż liczy się każdy centymetr i trzeba maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Przestrzeń powinna być w miarę możliwości czysta bez zbędnych elementów, nadmiaru dodatków itp., ponieważ takie elementy sprawiają, iż wnętrze wydaje się jeszcze mniejsze, ale po kolei.
Open Space
Jeśli chcesz, by Twoje mieszkanie wydawało się (i zarazem było) większe to musisz pozbyć się zbędnych ścian. Kuchnia, jadalnia i salon w jednym to często najlepszy wybór na małej powierzchni. Każda ściana, korytarzyk, drzwi optycznie pomniejszają wnętrze. Nie zawsze trzeba niszczyć całą ścianę, bo samo poszerzenie wejścia wpłynie pozytywnie na odbiór mieszkania. Jeśli jesteś singlem to do open space możesz dodać jeszcze sypialnie, a nawet łazienkę (oddzieloną jedynie szklaną ścianą). W przypadku kilku osób np. 2+1 strefy sypialniane dla komfortu funkcjonowania powinny być w miarę możliwości oddzielone.
Przykład połączenia kuchni, salonu i jadali w starym budownictwie w bloku. W tym przypadku kuchnia została przeniesiona do salonu, a w dawnej kuchni jest obecnie sypialnia.
Sypialnia
Mając do dyspozycji niewiele przestrzeni na sypialnie nie rezygnuj z dużego łóżka! Minimalna szerokość jaka powinna Cię interesować to 160 cm i nawet jeśli będzie to kosztem szafek. Sypialnia to miejsce, gdzie masz wypoczywać po ciężkim dniu, a nie dodatkowo się męczyć i później narzekać na ból pleców. Nawet jeśli w sypialni zmieści Ci się tylko łóżko i malutka szafka to na pewno w innym miejscu zdołasz wcisnąć szafę na ubrania. Dla własnego komfortu nie stawiaj łóżka przy ścianie sąsiadującej z łazienką, bo możesz słyszeć dziwne odgłosy z rur – zwłaszcza w bloku. Najbardziej komfortowym ustawieniem będzie umieszczenie łóżka na wprost wejścia.
Wielkie łóżko (180 cm) w małej sypialni z dodatkowym oświetleniem nad łóżkiem i łatwo dostępnymi włącznikami oraz gniazdkami.
Oświetlenie w sypialni jest również bardzo istotne. Pamiętaj by zamontować dodatkowe oświetlenie, które będzie upiększało wnętrze, ale i umożliwiało czytanie w łóżku. Zadbaj by włączniki oświetlenia były przy drzwiach i w okolicy łózka, by swobodnie w każdej chwili móc włączyć i wyłączyć światło bez wychodzenia z pod pościeli. To rozwiązanie świetnie sprawdza się również na większych powierzchniach. Jeśli jesteś osobą, która lubi nowinki techniczne to śmiało możesz podpiąć oświetlenie pod Google Home, Siri czy asystenta Amazonu.
Meble
Do małego wnętrza wybierz meble na wymiar, by wykorzystać każdy cm. Znajdź miejsce na zabudowę meblową najlepiej zajmującą całą powierzchnię ściany – do samego sufitu! Fronty / drzwi zabudowy powinny być szklane lub w jasnym jednolitym kolorze, bez zbędnych zdobień. Zadbaj by ta jedna szafa była na tyle pojemna by nie musieć wciskać w swoim wnętrzu kolejnej. Każda kolejna komoda, szafka itd. pomniejsza Twoją przestrzeń!
Lustrzana szafa w małym przedpokoju.
Kolory
Jasne pastelowe kolory oraz odpowiednie wykorzystanie zasad kompozycji kolorystycznej mogą znacząco wpłynąć na odbiór wnętrza. Pionowe pasy dają efekt podwyższenia wnętrza, a długie poziome podziały będą to wnętrze wydłużały. Jednak uważaj, gdyż jest to broń obosieczna i nieumiejętne wykorzystanie tych tipów może zadziałać wręcz odwrotnie niż było zakładane. Kolory wnętrza powinny być odzwierciedleniem osobowości jego mieszkańców, więc jeśli lubisz mocne, nasycone kolory to wykorzystaj je na dodatkach czy tkaninach. Jeśli już zdecydujesz się na ciemne ściany to sufit w takim pomieszczeniu powinien zostać bardzo jasny / biały. Ciemne kolory świetnie sprawdzą się nie tylko na dodatkach, ale i we wnękach np. robiąc tunel w suficie podwieszanym i malując go na czarno.
Jednak ja polecam Ci postawić na jasne barwy! Biel, rozbielone pastele i drewno w jasnym kolorze to elementy, które optycznie powiększą wnętrze. Biel dodatkowo odbija światło co jest niezwykle przydatne we wnętrzach z mały oknami. Dobrym wyborem będą wszelkie lakierowane lub polerowane powierzchnie, które również świetnie odbijają światło.
Jeśli rozważasz tapetę to unikaj dużych motywów kwiatowych i geometrycznych, gdyż pomniejszą wizualnie Twoje wnętrze.
Światło dzienne
Wnętrze mieszkania powinno być maksymalnie doświetlone, ale niestety często w małym mieszkaniu są zamontowane małe okna. Dlatego najlepiej zrezygnuj z ciężkich drapowanych zasłon na rzecz lekkich półprzezroczystych firan np. organzy. Oczywiście jeśli chcesz czasem odcinać się całkowicie od świata zewnętrznego, to możesz zamontować żaluzje lub rolety. Znajdziesz je w wersji do montażu we wnętrzach, na zewnątrz oraz podtynkowe więc dopasujesz coś do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Jeśli dysponujesz nieco większą kwotą to możesz połączyć je np. z którymś ww. asystentem lub czujnikami zmierzchu – możliwości jest wiele?
Sztuczne oświetlenie
Aranżując wnętrze małego mieszkania unikaj wiszących lamp, zwłaszcza tych ze światłem skierowanym w podłogę. Takie lampy mogą spowodować, iż wnętrze będzie wyglądało na jeszcze mniejsze. W małym mieszkaniu świetnie sprawdzą się lampy sufitowe tj. lampy halogenowe czy plafony.
Warto wybrać klosze z transparentnego szkła, które nie będą niwelowały światła dostarczanego przez żarówkę oraz takie, które rozpraszają światło.
Dobry rozwiązaniem jest też wybór lamp z ruchomym źródłem światła, które można skierować w najbardziej pożądanym kierunku.
Odpowiednią grą świateł możesz też poszerzyć, wydłużyć lub podnieść dane pomieszczenie. Długi wąski pokój możesz poszerzyć poprzez doświetlenie dłuższych ścian. Najlepiej jest oświetlić całą ścianę, ale pionowe słupy światła dadzą również bardzo podobny elekt. Natomiast niskie wnętrze można podnieść poprzez doświetlenie sufitu.
Światło jest odpowiedzialne za budowanie klimatu wnętrza, więc nie zapominaj o oświetleniu wnęki, półki z książkami czy ulubionych fotografii na ścianie.
Pamiętaj jednak, że…
urządzanie małej przestrzenie nie jest niestety łatwym zadaniem. Zdarza się, że próbując połączyć funkcjonalność z elegancją powstaje kiczowate wnętrze… Dlatego jeśli planujesz aranżację wnętrza, z którym zwiążesz się na lata, to często lepiej zdać się na specjalistę.
Jeśli szukasz kogoś kto może się tym wszelkim za Ciebie zająć to nie trać czasu i sprawdź naszą ofertę.