fbpx

Poprzedni artykuł z tej serii skupiał się na pytaniach ogólnych, które dotyczą całej projektowanej przestrzeni domu lub mieszkania. W tym wpisie skupię się na projekcie salonu i w kontekście tego pomieszczenia będę omawiał według mnie najważniejsze kwestie. A zatem do konkretów… Jakie warto zadać sobie pytania przystępując do projektu salonu?

1. Projektując salon musisz zastanowić się jaką funkcję ma spełniać?

 

Pytanie niby proste, ale nie zawsze… W dużych domach odpowiedź jest dosyć oczywista, ale ciekawiej robi się przy projektach niewielkich mieszkań, gdzie salon łączy w sobie wiele funkcji.
My zazwyczaj pytamy inwestorów, czy salon ma spełniać funkcję:

 • Wypoczynkową – spędzanie czasu typowo wypoczynkowo: telewizja, książki itp.;
 • Gościnną – przyjmowanie gości w salonie, imprezy w zaciszu domowym;
 • Sypialnianą – sypialnia rodziców lub miejsce spania dla gości;
 • Home Offic’ową – praca z domu;
 • Jadalnianą – nie ma osobnej jadalni i posiłki będą konsumowane w obrębie salonu;

Przed przystąpieniem do projektu zastanów się jaką funkcję ma spełniać Twój salon, bo może jeszcze coś innego planujesz tam robić. Zastanów się dokładnie!

2. Jakie mają się znajdować meble wypoczynkowe w Twoim salonie?

Jak już ustalisz jaką funkcję powinien spełniać Twój wymarzony salon pora przystąpić do doboru odpowiedniego wyposażenia. Zastanów się co preferujesz i czy preferowany mebel sprosta funkcjom salonu z poprzedniego punktu. Np. Jeśli salon ma pełnić funkcję sypialnianą nie możesz kupić sofy, która nie będzie rozkładana, gdyż taki mebel nie spełnia funkcji, której oczekujesz od salonu. Zastanów się co preferujesz: sofę, narożnik, a może potrzebujesz dodatkowego fotela do czytania?

Projekt wnętrza romantycznego salonu

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

3. Czy w Twoim projektowanym salonie ma znaleźć się telewizor?

Jeśli tak to należy sprawdzić / doprecyzować kilka kwestii:

 • Ile ma mieć cali? – wyniknie to z odległości jaka jest od miejsca, w którym ma się znajdować narożnik / sofa do telewizora.
 • Czy telewizor ma być stojący czy wiszący? A może jednak zamiast standardowego telewizora wolisz projektor z ekranem?
 • Jakie ma mieć podłączenie do Internetu? Wi-Fi czy kablowe?
 • Jeśli korzystasz z klasycznej TV a nie tylko Internetu, to sprawdź jakiego operatora masz w okolicy i czy wymaga klasycznego dekodera czy może być w formie karty CI?
 • Czy pod telewizor będzie podpięta konsola do gier?

To najistotniejsze kwestie związane z telewizorem, które warto przemyśleć projektując salon. Jeśli sobie na nie odpowiesz, to znacznie Ci ułatwi zaprojektowanie zabudowy ściany z telewizorem.

4. Czy potrzebujesz dodatkowego sprzętu audio w salonie?

Zastanów się czy standardowe głośniki z telewizora Ci wystarczą, czy potrzebujesz może jednak dodatkowego osprzętu, którym może być:

 • soundbar;
 • głośniki wolnostojące;
 • głośniki do zabudowy;
 • głośniki naścienne;
 • głośniki sufitowe;
 • głośniki niewidzialne;
 • głośniki ozdobne np. kule, cylindry, kamienne;

Rozbudowany system audio może zajmować sporo miejsca i warto go również uwzględnić w projekcie wnętrza.

Projekt wnętrza minimalistycznego salonu z kuchnią

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

5. Czy w projekcie Twojego nowego salonu ma się znaleźć stół?

Oczywiście nie w każdym salonie będzie możliwość zagospodarowania przestrzeni na duży stół, ale zastanów się jakiego tak naprawdę Ty potrzebujesz, bo może znajdzie się jakieś ciekawe rozwiązanie spraszające Twoim oczekiwanym. Nad czym warto się zastanowić w temacie stołu?

 • Czy potrzebujesz w ogóle stołu w salonie?
 • Czy ma być jednolity czy może rozkładany?
 • Ile osób będzie z niego korzystać na co dzień?
 • Ile osób maksymalnie będzie z niego korzystać podczas imprezy?

Poniżej aranżacje zaprojektowanego przez nas salonu, gdzie na co dzień potrzebują miejsca dla 6 osób, a podczas spotkań rodzinnych musi się zmieścić ponad 20 osób. Ciężki orzech do zgryzienia, ale zaproponowaliśmy inwestorom opcję z przekręcaniem i rozkładaniem stołu na imprezy rodzinne. Dodatkowo zastosowaliśmy szynoprzewód trójfazowy na suficie, by na większe spotkania przepinać oświetlenie i dostosować pod potrzeby rozłożonego większego stołu. Projekt jest w trakcie realizacji, ale jesteśmy przekonani, iż to rozwiązanie będzie się świetnie sprawdzać.

Projekt wnętrza nowoczesnego salonu
Projekt wnętrza nowoczesnego salonu z dużym stołem

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

6. Czy w Twoim wymarzonym salonie będą znajdować się rośliny?

W przypadku tego pytania nie musisz wypisywać każdego najmniejszego sukulenta. Bardziej skup się na tym czy potrzebujesz wygospodarować gdzieś miejsce na duże rośliny lub zieleń wertykalną.

7. Czy chcesz mieć w salonie kominek?

Jeśli tak to to upewnij się, która z dostępnych opcji jest u Ciebie możliwa do wykonania:

 • kominek klasyczny (na drewno);
 • kominek gazowy;
 • biokominek;
 • kominek elektryczny;

W każdej z wymienionych kategorii jest również wiele możliwości, ale zawężając swój wybór już na starcie do konkretnej kategorii oszczędzisz wiele swojego czasu.

Wchodząc głębiej np. w kominki na drewno pojawiają się kolejne pytania np.: Kominek z otwartą komorą spalania czy może kozę?  Płaszcz wodny czy wkład powietrzny? Czy potrzebuję aktywny system czystej szyby? Czy kupić kominek z wkładem bezrusztowym? Pytań jest wiele i jest to bez wątpienia temat na kolejny artykuł.

Projekt wnętrza nowoczesnego salonu z miejscem dla kota

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

8. Projektując salon zastanów się, czy potrzebujesz dodatkowe światło do czytania?

Jest to istotne pytanie w kontekście planowania instalacji elektrycznej, więc jeśli się wahasz to lepiej profilaktycznie przygotować punkt oświetleniowy / gniazdo, w miejscu które jest przewidziane do czytania.

Natomiast jeśli jesteś z osób, które traktują książki tylko jako element dekoracyjny lub korzystasz z czytników elektronicznych to możesz śmiało pominąć tą kwestię…

9. Zastanów się czy potrzebujesz w salonie jakieś dodatkowe wyposażenie?

Punkt ten jest bardzo szeroki i mocno powiązany z pierwszym punktem. Zastanów się jakie jeszcze duże elementy wyposażenia powinny się znaleźć jeszcze w Twoim salonie. Może to być np: biurko do pracy, barek, a może np. coś związanego z Twoim hobby np. akwarium? Przemyśl to dokładnie i wypisz te elementy, by potem na etapie projektowania wnętrza umiejętnie połączyć je z pozostałymi niezbędnymi elementami salonu.

Sciana telewizyjna w salonie

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji

10. Zastanów się jaki masz budżet na wykończenie salonu.

Jest to zawsze najcięższe pytanie jakie zadajemy klientom i nie ma się co dziwić. Jednak bez wątpienia jest to bardzo ważne pytanie. Określenie z góry budżetu na materiały wykończeniowe definiuje segment cenowy produktów, z których możesz korzystać przy projektowaniu. Oczywiście można łączyć produkty z równych segmentów cenowych. Czasem można wybrać produkt z wyższego segmentu cenowego i wyrównać średnią wybierając inny produkty z niższego segmentu cenowego. Jeśli chcesz tak podejść do tematu to mały tip od nas. Postaw na materiały lepszej jakości w produktach, których nie da się łatwo wymienić. Stół czy krzesła można bardzo łatwo wymienić, ale pewne elementy niestety już nie. Podłoga, zabudowy na wymiar czy dekoracje ścienne (płytki, tynk dekoracyjny, tapety, lamele itp.) to elementy, których wymiana wiąże się z remontem mieszkania i lepiej postawić tu na produkty lepszej jakości.

Dlaczego warto zadać sobie te pytania? Jeśli odpowiesz na te pytania znacznie ułatwisz sobie projektowanie salonu. My bez przeprowadzenia takiego wywiadu nie przystępujemy do projektu, gdyż wiązało by się to z licznymi poprawkami. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu kwestionariuszowi z pytaniami liczba korekt w naszej pracowni spadła do minimum i znacznie częściej zdążają się „złote strzały” – czyli projekty bez korekt! 😊