fbpx

Cegła jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych, który do dziś dzień cieszy się ogromnym powodzeniem. Oczywiście na przestrzeni lat materiał ten ewoluował i w budownictwie obecnie częściej stosuje się cegłę kratówkę niż „klasyczną” cegłę. Natomiast klasyczna cegła nieco zmieniła front i przeniosła się do naszych wnętrz – trzeba jej przyznać, iż świetnie tam pasuje!

Cegła dekoracyjna jest to materiał bardzo uniwersalny, który świetnie sprawdza się zarówno w surowych industrialnych wnętrzach, jak i tych bardziej ciepłych – skandynawskich. Obecnie projektując wnętrze mamy do dyspozycji bardzo wiele odsłon tego materiału i często ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia😊

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

Czerwona cegła idealnie prasuje do wnętrz w stylu industrialnym i loftowym, a przykładów takich aranżacji wnętrz w Internecie jest bardzo dużo. Jednak wiele osób obawia się wykorzystywać cegły nad blatem kuchennym, a o strefie gotowanie już nawet nie wspomnę… Rozumiem obawy tych osób, ale można odpowiednio zabezpieczyć (w dalszej części artykułu) ten materiał, by nie przyjmował brudu, tłuszczu i przez wiele lat zdobił wnętrze. Czerwona cegła świetnie komponuje się z drewnem, metalowymi profilami oraz czarnymi kamiennymi blatami jak również betonem.

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie cegły we wnętrzu jest wybranie jej białej wersji. Taki wybór świetnie rozjaśnia i ociepla przestrzeń, dlatego jest często spotykany we wnętrzach w stylu skandynawskim. Biała cegła, łóżko z dużym zagłówkiem, kilka poduszek i jeśli dodamy do tego szarą narzutę i zasłony to otrzymamy przytulną sypialnie, której nie będzie się chciało opuszczać…

Projektując wnętrze wato pamiętać, że do dyspozycji mamy nie tylko białą i czerwoną cegłę, ale bardzo wiele wariantów kolorystycznych, wersję postarzane, przypalane, rozbiórkowe czy ręcznie robione. 

Skoro już wiemy jak wiele opcji mamy do wyboru z kategorii cegła, to należy się teraz zastanowić nad zaletami i wadami tego rozwiązania.

Zalety cegły we wnętrzu:

  • Wytrzymałość – materiał ten jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, a nawet jeśli się uszkodzi to, ponieważ jest jednolity w swojej masie to uszkodzony element się nie wyróżnia, a czasem stanowi dodatkową ozdobę.
  • Uniwersalność – materiał ten świetnie sprawdza się niemal w każdym pomieszczeniu, począwszy od salonu, przez kuchnię i na łazience kończąc.
  • Wyciszenie – cegła jest dobrym izolatorem akustycznym, dlatego niweluje pogłos we wnętrzu i ilość dźwięków, które wpadają z zewnątrz.
  • Izolator termiczny – cegła bardzo dobrze kumuluje ciepło i dzięki temu w takim mieszkaniu latem panuje przyjemny chłód, natomiast zimą zachowuje na dłużej ciepło.
  • Efekt 3D – charakterystyczna struktura cegły załamuje światło i dzięki temu wykończone nią powierzchnie są bardzo efektowne.

Wady cegły we wnętrzu:

  • Waga – cegłą cementowa i ceramiczna jest dosyć ciężka, dlatego nie powinno się stosować tego materiału na ścianach, które nie powinny być zbytnio obciążane.
  • Optyczne pomniejszenie wnętrza – zbyt duża ilość cegły (zwłaszcza czerwonej) może optycznie pomniejszyć wnętrze, dlatego projektując należy rozważnie stosować ten materiał.
  • Impregnacja – cegła jest bardzo chłonnym materiałem i dlatego jest konieczne jej impregnowanie, zwłaszcza w miejscach narażonych na kontakt z tłuszczem czy brudem.

Impregnacja cegły we wnętrzu

Jak już wspomniałem dzięki cegle można upiększyć niemal w każde pomieszczenie, jednak należy pamiętać o odpowiedniej impregnacji. Oczywiście na rynku jest dostępnych bardzo wiele rozmaitych preparatów i część z nich niestety zmienia nieco wizualnie cegłę. Nie mam namyśli tu preparatów z efektem mokrej cegły czy połysku, ale niektóre potrafią zmienić niestety też kolor. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed impregnacją całej powierzchni przeprowadzić test na kilku próbkach. Kupując impregnat warto również zwrócić uwagę, czy jest oleofobwy, bo tylko taki preparat będzie nadawał się do strefy gotowania. Taki preparat ma podwyższoną odporność na tłuszcz, dlatego uniemożliwia ich wnikanie w głąb materiału i zadba, by cegła wyglądała pięknie na lata.  Co do sposobu nanoszenia impregnatu najczęściej słyszy się o nanoszeniu natryskowym natomiast weryfikowałem to u jednego z producentów takich preparatów i mimo wszystko zaleca impregnację pędzlem. Pierwsza warstwa powinna być naniesiona na suchą i oczyszczoną cegłę, a następna po ok. 10 minutach tzw. mokro na mokro. Oczywiście po wybraniu odpowiedniego preparatu najlepiej skontaktować się z konkretnym producentem i zapoznać się z jego zaleceniami.

Mam nadzieję, że liczne zalety cegły i przede wszystkim jej aspekt wizualny zachęcą Cię do coraz odważniejszego stosowania tego materiału w swoich wnętrzach.

Zachęcam Cię również do sprawdzenia naszego portfolio WIZUALIZACJI 3D oraz REALIZACJI.

Warte sprawdzenia:

Aranzacja wnetrza eleganckiej lazienki z prysznicem i wanna

Jak optycznie powiększyć łazienkę? Sprawdź 5 prostych trików!

Architekt wnetrz i jego projekt eleganckiego salonu z kuchnia w domu

Oferta OWLpracowni

Wizualizacje wnetrza unikatowej kuchni połaczonej z salonem i przytulnym kominkiem

Blaty kuchenne – rodzaje dostępnych rozwiązań i ich charakterystyka