fbpx

Wiele osób marzy o pięknej przestronnej łazience, ale niestety ograniczenia architektury wielu budynków nie pozwalają na jej powiększenie. Jeśli w Twoim przypadku jest podobnie to przygotowałem dla Ciebie kilka prostych trików, dzięki którym powiększysz wizualnie swoją łazienkę, zachowując niepowtarzalny klimat.

Każde zbyt małe oraz niekształtne pomieszczenie można wizualnie ciekawie zmodyfikować, aby dawało wrażenie większego i nabrało lepszych proporcji. Wszystko zależy od aranżacji przestrzeni, w której ogromną rolę odgrywają ściany i podłoga.  Dlatego okładziny na te powierzchnie należy dobierać bardzo starannie z myślą o efekcie jaki ma zostać osiągnięty, czyli optycznego powiększenia wnętrza.

A więc jak optycznie powiększyć swoją łazienkę?

Ogólne zasady zapewne zna każdy, kto interesuje się projektowaniem wnętrz – jasna kolorystyka i gładkie powierzchnie z połyskiem, które dają zwykle złudzenie większej przestrzeni, ale przyjrzyjmy się temu zagadnieniu dokładniej.

Projekt wnetrza domowego spa

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

1. Jasna podłoga w dużych formatach

Aby podłoga w małej łazience wydawała się optycznie większa niż jest w rzeczywistości , zalecam położyć na niej jasne kafle (o chłodnej barwie), najlepiej dużego formatu. Wybierając płytki na do takiego wnętrza warto również wziąć pod uwagę to iż:

  • gładkie pytki odbijające światło a co za tym idzie powiększa optycznie pomieszczenie. Jednak należy pamiętać że w strefie mokrej nie zaleca się układania płytek polerowanych gdyż znacznie zwiększają ryzyko poślizgnięcia;
  • minimalne fugi, najlepiej w kolorze zbliżonym do płytek nie dzielą posadzki na kawałki i dzięki temu nawierzchnia zyskujemy optycznie parę centymetrów;
  • inne płytki na ścianę niż na podłogę – należy unikać zastosowania identycznych płytek na wszystkich powierzchniach, ponieważ jeśli podłoga wizualnie „zlewa się” ze ścianami, pomieszczenie nie ma właściwych proporcji. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć efektu pudełka. Oczywiście można płytkami podłogowymi wejść na jedną ścianę (np. za prysznicem), ale lepiej nie robić tego w całej łazience.

2. Płytki ścienne, które kształtują przestrzeń

Na ściany polecam błyszczące płytki w jasnych, chłodnych barwach bieli lub szarości, które z pewnością sprawią, że Twoje wnętrze optycznie się powiększy. W takich wnętrzach warto unikać łączenia więcej niż dwóch kolorów, ale jeżeli już Ci bardzo na tym zależy to zrób to bardzo subtelnie. Do wprowadzenia kolejnego kolory wykorzystaj dekoracje szklane szklanych listew czy elementów mozaikowych.

Aranzacja nowoczesnej lazienki w bloku

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

3. Wystrzegaj się „krzykliwych” wzorów

Płytki, tapety czy inne materiały o bogatym wzornictwie zastosowane w małej łazience pomimo tego, iż mogą wyglądać efektownie niestety pomniejszą optycznie pomieszczenie. Staraj się, więc unikać takich materiałów i połóż nacisk na proste produkty bo dzięki temu pomieszczenie będzie wydawać się większe niż jest w rzeczywistość. Wyjątek stanowią mozaiki, które w pewnych sytuacjach (stosowane z umiarem) dają bardzo atrakcyjny efekt dekoracyjny, a do tego nie pomniejszają łazienki, tylko przywracają jej właściwe proporcje.

4. Efekt poziomych i pionowych pasów

Wąską łazienkę można poszerzyć poprzez ułożenie na węższej ścianie poziomego pasa. Taki pas może zostać stworzony z listew dekoracyjnych, płytek w delikatnie odmiennym odcieniu, dekoracji oraz wielu innych materiałów, które spełniają wymogi pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Jeżeli chcemy, aby łazienka wydawała się wyższa – wykorzystuje się pionowe pasy. Może to być kontrastujący kolorem z całą resztą pionowy pas płytek ciągnący się od podłogi do sufitu -np. przejście drewnianą podłogą na ścianę.

Niewielka lazienka z lamelami

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji

5. Dodatkowe elementy optycznie powiększające pomieszczenie

  • lustro – dodaje głębi w ciasnej łazience. Warto postawić na dużą taflę, bez ram
    i umieścić ją na węższej ścianie małej łazienki;
  • połysk – do uzyskania efektu powiększenia świetnie się sprawdzają materiały odbijające lub przepuszczające światło (metal, szkło). Dlatego warto postawić na chromowane, błyszczące baterie łazienkowe, lakierowane fronty szafek, przezroczyste kabiny prysznicowe, półprzezroczyste umywalki etc;
  • światło – wiele punktowych źródeł światła sprawi, że łazienka będzie wydawać się znacznie większa niż jest w rzeczywistości. Bardzo ciekawy efekt daje podświetlanie lustra, wanny lub jakiegoś motywu dekoracyjnego na ścianie;
  • minimalizm – optycznemu powiększaniu małych łazienek sprzyjają puste, przejrzyste, uporządkowane przestrzenie, a zatem najlepiej do minimum zredukować w takim wnętrzu ilość sprzętu i dodatków,
  • przestrzeń na podłodze – postaw na wiszące elementy wyposażenia: wisząca toaleta z podtynkową spłuczką, podwieszane pod blatem umywalki szafki, półki na ścianie (zamiast stojących regałów).

Przedstawiłem powyżej kilka wskazówek dzięki którym, możesz powiększyć wizualnie swoją łazienkę. Powyższa lista jest dosyć prosta do wdrożenia i jeśli chcesz samodzielnie projektować swoje wnętrze, to stosując się do moich sugestii z całą pewnością osiągniesz zamierzony efekt.

Jeżeli jednak wolisz zdać się na kogoś kto ma w tym doświadczenie i robi to na co dzień to koniecznie sprawdź naszą ofertę.

Warte sprawdzenia:

Realizacja nowoczesnej lazienki z duzym lustrem

Projektowanie luksusowego apartamentu – jak to powinno wyglądać?

Projekt wnetrza lazienki z szarosciami i drewnem

Zastanawiasz się na co zwrócić uwagę odbierając mieszkanie od dewelopera? Sprawdź 13 rzeczy, o których musisz pamiętać!

Aranzacja przytulnej sypialni z klasa

Jaką tapetę wybrać do wnętrza? – Sprawdź najważniejsze zasady, którymi należy się kierować dobierając tapetę.