Inteligentny dom – fraza, którą coraz częściej słyszymy, ale czy każdy z nas wie co kryje się pod tym sformułowaniem? Smart Home to nie jedno konkretne rozwiązanie czy system a zbiór systemów, które można zaimplementować w określonym mieszkaniu, domu czy też ogrodzie. Inteligentny dom to taki, z którym mogą się komunikować jego mieszkańcy i on komunikuje się z nimi. Projektując wnętrze z myślą o inteligentnych rozwiązaniach nie zawsze trzeba korzystać z bardzo rozbudowanych systemów. Powiem więcej, my przystępując do projektowania takiego wnętrza staramy się wykorzystać tylko te elementy systemu, które faktycznie umilą życie domowników, a nie sztucznie obciążą ich portfel. W takim razie co można zaimplementować do wnętrza i co warto?
Sterowanie oświetleniem w inteligentnym domu
Bez wątpienia to jak postrzegamy dane pomieszczenie i jak się w nim czujemy w dużej mierze zależy od światła, tego naturalnego, ale i sztucznego. Niestety często na naturalne oświetlenie nie mamy wpływu, ale tym sztucznym możemy już sterować. Czasy, gdzie jeden żyrandol doświetlał całe 30m2 pomieszczenia już dawno minęły. Świadomi tej zmiany, projektując wnętrza staramy się dostosować ilość punktów świetlnych do potrzeb domowników. Przykładowo na wspominanych 30 m2 często dajemy od 10 do 15 punktów świetlnych i dlatego bardzo istotne jest, by jak najlepiej rozplanować ich sterowanie. W większości przypadków opieramy się na łącznikach schodowych lub krzyżowych, ale można również zaimplementować system, który sam będzie sterował zaprojektowanym oświetleniem. Warto rozważyć zamontowanie czujników ruchu, które zapalają światło w określonej strefie, a gdy nie wyczuwają ruchu po upływie określonego czasu gasną. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w korytarzu salonie, czy kuchni. Niestety nie polecam stosować go w toalecie, ponieważ tam pozostajemy w bezruchu i światło może niekomfortowo gasnąć.
Rozwiązania Smart Home umożliwiają nam również ustawienie ściemniania świateł po określonej godzinie, co jest bardzo fajnym rozwiązaniem, dla osób które wstają w nocy do łazienki. Gdy zapalimy oświetlenie wykonane w sposób tradycyjny, lampa potraktuje nas pełną mocą żarówki i niestety rozbudzi. Natomiast w smart oświetleniu możemy ustawić, że np. po godzinie 23:00 dane żarówki świecą wykorzystując 30% swojej mocy. Dzięki temu nie oślepią oraz nie wybudzą domowników chodzących po nocy.
Taki system daje również możliwość ustawienia określonych scen świetlnych, budujących nastrój we wnętrzu, a oświetleniem w całym domu można sterować np. telefonem z kanapy.
Kojoną zaletą takiego systemu jest symulacja obecności. Wyjeżdżając na wakacje niekoniecznie chcemy, by wszyscy wiedzieli, że nasze mieszkanie jest puste, a odpowiednio zaprojektowany system umożliwia włączanie losowych (odpowiednio zaprogramowanych) punktów świetlnych, by sprawiały wrażenie obecności w domu. Można również z oświetleniem spiąć rolety, które jeszcze bardziej uwiarygodnią naszą obecność w domu.

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź naszą ofertę
Sterowanie roletami w inteligentnym domu
Automatyczne sterowanie roletami umożliwia ustawienie scen i np. scena budzik, która będzie podnosiła wszystkie rolety (bądź tylko wybrane) w mieszkaniu przy akompaniamencie naszej ulubionej piosenki? Dużym plusem takiego systemu jest wyżej wspomniana symulacja obecności, ale jeśli już dojdzie do jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia, to rolety podpięte pod system alarmowy mogą się automatycznie opuścić utrudniając wejście bądź wyjście włamywaczy. Odwrotna sytuacja występuje w przypadku pożaru, gdzie automatycznie się podnoszą ułatwiając ewakuację.
Sterowanie ogrzewaniem w inteligentnym domu
Sterowanie ogrzewaniem w inteligentnym domu nie tylko pozwala obniżyć zużycie energii (nawet o 27%), ale również odpowiednio zaprogramować tryby pracy, by zapewnić domownikom maksymalny komfort korzystania z domu czy mieszkania. Polega to na odpowiednim rotowaniu temperaturą w zależności od tego czy domownicy odpoczywają, pracują czy śpią. Temperatura dostosuje się również do tego, czy ktoś jest w domu i jakie są warunki atmosferyczne.

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji
Sterowanie klimatyzacją w inteligentnym domu
Jeśli chodzi o sterownie klimatyzacją, to działa ona na podobnej zasadzie jak ogrzewanie, czyli z jednego panelu sterowania czy smartfonu można ustawić temperaturę chłodzenia w poszczególnych pomieszczeniach.
System alarmowy w inteligentnym domu
System ten w przeciwieństwie do fotoradarów… ma pełnić funkcję prewencyjną przed niepożądanymi zdarzeniami. Monitoring pomieszczeń z zapisem transmisji umożliwia weryfikację co dzieje się w domu pod naszą nieobecność. System kontrolujący zamknięcie okien i drzwi nie tylko zadba, by wszystkie były zamknięte, gdy kładziemy się spać, ale niezwłocznie poinformuje nas, gdy nastąpi próba ich otworzenia. Z takim systemem mogą być również spięte rolety, system zalania czy przeciwpożarowy.

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji
Czujniki zalania oraz dymu w inteligentnym domu
Czujniki te to jedne z prostszych elementów, które można zaimplementować w inteligentnym domu, ale są bardzo przydatne i niejednokrotnie mogą uratować np. parkiet przed wymianą. Czujnik zalania zamontowany pod zmywarką niezwłocznie poinformuje nas, gdy pojawi się tam woda, co jest bardzo istotne, gdy mamy nawyk włączania zmywarki i wychodzenia z domu… jak ja… Po wykryciu zalania może on nie tylko poinformować nas o zalaniu komunikatem, ale również odciąć dopływ wody do danego pomieszczenia. Natomiast czujnik dymu, smogu czy innych gazów (np. usypiających) może uratować nie tylko nasz majątek, ale i życie.
Drzwiczki dla pupila w inteligentnym domu
Inteligentny dom może nie tylko nam ludziom ułatwiać życie, ale i naszym pupilom. Przykładowo można zamontować drzwiczki dla psa, kota lub innego domowego pupila, które będą otwierały się automatycznie, gdy ten się do nich zbliży i będzie miał ochotę na spacer po świeżym powietrzu. Drzwiczki te odczytują sygnał z chipa RFID zwalniając blokadę, by wpuścić/wypuścić zwierzaka.

Źródło: https://drzwiczkidlapsaikota.pl/
Rozwiązań Smart Home jest naprawdę wiele i wszystko zależy od Twoich potrzeb, zasobności portfela i wyobraźni. Trzeba mieć również świadomość tego, iż nie zawsze warto implementować wszystkie rozwiązania, a czasem jedno konkretne może znacznie ułatwić funkcjonowanie.
Rozważając implementację inteligentnych rozwiązań do swojego domu, trzeba się również zastanowić jaka powinna przebiegać komunikacja poszczególnych systemów, za pośrednictwem kabla czy Wi-Fi, ale to już temat na odrębny artykuł.
Mam nadzieję, że zaciekawiłem Cię tematyką Inteligentnego domu i projektując swój dom lub zlecając to nam rozważysz takie rozwiązania?