fbpx

Podchodząc pierwszy raz do remontu mieszkania lub budowy domu mało kto ma świadomość w ilu miejscach można popełnić błędy, które mogą przynieść konsekwencje zarówno finansowe jak i zdrowotne. Z branżą budowlaną mam styczność od wielu lat zarówno w kontekście wnętrz indywidualnych jak i komercyjnych, dlatego przygotowałem dla Ciebie listę 10 najczęściej powtarzających się błędów. Oczywiście korzystając z usług dobrej ekipy budowlanej można się wielu z nich wystrzec. Jednak bardzo często powtarzającym się błędem jest…

1. Nieprawidłowy dobór ekipy budowlanej

Jest to jeden z częściej pojawiających się błędów, gdyż przy tak ogromnym wydatku jak remont mieszkania wiele osób szuka oszczędności… niestety często na ekipie budowlanej. Decydując się na konkretną firmę budowlaną nie kieruj się tylko kryterium ceny i odstępnych terminów (jak najtaniej i jak najszybciej…). Takie podejście doprowadzi tylko do straty w materiałach, źle wykonanej roboty i Twoich nerwów. Zastanów się też dwa razy jak ktoś zaproponuje Ci remont po godzinach w ramach „fuchy”, bo taki remont może znacznie przeciągać się w czasie. Do prac z instalacją elektryczną czy gazową wybierz tylko wykwalifikowane osoby z odpowiednimi uprawnieniami, zwłaszcza jeśli podłączane będą urządzenia siłowe. W przypadku tych urządzeń poproś o potwierdzenie podłączenia w formie pieczątki i podpisu na dokumencie urządzenia. Brak takiego potwierdzenia często może skutkować utratą gwarancji.

2. Próba wykonania wszystkiego samodzielnie

Oczywiście każdy ma inne umiejętności i część osób może wykonać remont od A do Z samodzielnie, ale jeśli nie ma się w tym doświadczenia to lepiej nie brać się za wszystkie prace. Niektóre czynności wymagają też specjalistycznego sprzętu, który jest dosyć drogi więc czasem taniej wyjdzie, jeśli to komuś zlecisz. Niektóre materiały np. slaby ceramiczne (89.8 x 179.8 cm) są dosyć drogie i uszkodzenie 1 płytki to duży koszt więc według mnie lepiej zlecić to profesjonalnej ekipie.

Nowoczesna lazienka z płytkami wielkoformatowymi

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji.

3. Brak koncepcji i harmonogramu prac

Wiele osób decyduje się na remont mieszkania czy domu nie mając opracowanego plany działania oraz niestety nawet wizji wnętrza. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę tylko zaplanować wszystko przez rozpoczęciem prac, a nawet opracować harmonogram. Zorientuj się jakie pozwolenia będą Ci potrzebne (znajdziesz to w jednym z naszych wpisów) oraz zrób listę materiałów i kosztorys prac. Na tym etapie jeśli przekroczysz budżet możesz jeszcze dokonać pewnych przesunięć. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z usług architekta wnętrz, który współpracuje z firmami budowlanymi. Architekt przygotuje projekt Twojego wnętrza i dopilnuje by polecona przez niego ekipa remontowa wykonała wszystko zgodnie z projektem. W brew pozorom korzystając z takiej usługi można zaoszczędzić na materiałach dzięki dokładnym wyliczeniom i zniżką projektanta wnętrz.

4. Podejście „na teraz”

Wiele osób aranżuje mieszkanie tak, aby spełniało ich potrzeby na dzień dzisiejszy nie myśląc o tym co może być im potrzebne za rok lub pięć lat. Zdecydowanie polecam przeanalizować możliwe potrzeby np. pokój dziecięcy i uwzględnić je na etapie remontu. Dobrym rozwiązaniem w takim pokoju mogą być regulowane meble np. łóżko, które rosną razem z dzieckiem co w dłuższej perspektywie pozwoli Ci zaoszczędzić.

5. Nieprzemyślane oświetlenie

Niestety często wiele osób zapomina jak istotne jest odpowiednie doświetlenie wnętrza i nie mówię tu o stricte dekoracyjnych zagrywkach, ale np. o doświetleniu blatu roboczego w kuchni, stołu w jadalni czy też lustra w łazience. Dostosuj oświetlenie i barwy światła do przeznaczenia pomieszczeń.

6. Nieumiejętne układanie płytek jak również innych posadzek

Płytki to nieodłączny element wielu wnętrz zarówno w łazience, holu jak i kuchni. Jednak często ich nieumiejętne położenie może spowodować ich odspojenie lub pęknięcie. „Fachowiec” któremu nie chce się równać powierzchni wylewką lub zaprawą na ścianie, tylko zrobi to grubą warstwą kleju może sprawić, iż klej w momencie schnięcia tak mocno ściągnie płytkę, iż powstaną na jej powierzchni np. pęknięcia włoskowate. Ich pojawienie się na powierzchni płytki popsuje wygląd produktu, a producent z całą pewnością odrzuci reklamację. Zbyt szybkie fugowanie może natomiast doprowadzić do powstawania przebarwień na fugach. Tematyce układania płytek ceramicznych poświęciłem oddzielny artykuł, do którego przeczytania również Cię zachęcam (znajdziesz go tutaj)

Lazienka w stylu glamour

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji.

7. Zbyt mało gniazdek

Niedokalkulowanie ilości gniazdek może wydawać się dosyć błahe i łatwe do naprawiania np. wykorzystując przedłużacz lub rozgałęźnik. Jednak uważam, iż obecnie korzystamy z takie wielu sprzętów, do których funkcjonowania jest niezbędna energia elektryczna, iż trzeba poświęcić temu specjalną uwagę. Pamiętaj, by zadbać o co najmniej kilka gniazdek przy kanapie, łóżku, blacie kuchennym czy łazience. Oczywiście przemyśl też starannie ich rozmieszczanie w całej reszcie mieszkania.

8. Zbyt mało miejsca do przechowywania

Często osoby samodzielnie aranżujące sobie mieszkanie zapominają o miejscu na deskę do prasowania, suszarkę na ubrania czy odkurzaczu. Zadbaj, by w Twoim wnętrzu znalazło się dla nich miejsce pamiętając o detalach np. jeśli odkurzacz będzie bezprzewodowy to warto umieścić w schowku gniazdo do ładowania.

9. Niedoszacowanie kosztów remontu

Niedoszacowanie prowadzi często to tego, iż w początkowej fazie remontu inwestor kupuje zbyt drogie produkty, a w końcowej chce i niestety często musi na wszystkim oszczędzać. Prowadzi to między innymi do tego, że tanie produkty lub usługi nie spełniają jego oczekiwań i dosyć szybko po remoncie chce je zmienić lub wprowadza się do nieskończonego mieszkania. Opracuj kosztorys całego przedsięwzięcia i staraj się go trzymać.

10. Kupowanie „na styk”

Jest wynikiem próby oszczędzania (czasem wynikającej z niedoszacowania), ale niestety finalnie kosztuje inwestora więcej. Np. kupując płytki ceramiczne na styk w momencie, gdy jakaś ulegnie uszkodzeniu czeka go wycieczka do sklepu i dodatkowy wydatek na paliwo. Czasem może zdarzyć się, iż produkty będzie niedostępny (z czego wyniknie obsuwa w remoncie) lub w sprzedaży będzie inna partia produkcyjna. Zakup innej partii produkcyjnej może wiązać się z tym, iż produkt będzie w innym odcieniu (jest to produkt wypalany z naturalnych surowców więc jest to normalne) i po ich przyklejeniu będą się wyróżniały psując efekt finalny.

Gdy już ma się świadomość występowania powyżej opisanych błędów to wydają się one dosyć łatwe do wyeliminowania. Jednak pamiętaj, iż budowa czy remont mieszkania to bardzo wymagające zajęcie i nieustannie musisz trzymać gardę. Mam nadzieję, że dzięki przeczytaniu mojego wpisu Twój proces budowy/remontu przebiegnie sprawniej.

Wiele z wymienionych w tym artykule problemów może rozwieszać profesjonalnie wykonany projekt wnętrza. Zachęcam do zapoznania się z nasza ofertą bo może być odpowiednia właśnie dla Ciebie.

Warte sprawdzenia:

Projekt wnetrza domowego spa

Zastanawiasz się ile kW powinno mieć Twoje przyłącze elektryczne? W tym wpisie uzyskasz na to odpowiedź!

Farba_tablicowa

Farby do ścian – Jaką wybrać farbę do wnętrza, a jaką na zewnątrz?

Projekt wnetrz sypialni zaprojektowany online

Rodzaje konstrukcji aluminiowych i na co warto zwrócić uwagę!