fbpx

Aranżacja często niewielkiej przestrzeni łazienkowej wymaga sprawnego poruszania się pomiędzy różnymi aspektami. Na co zwrócić uwagę, by wnętrze było ergonomiczne i funkcjonalne? Jak rozmieścić poszczególne elementy, by nie były one zbyt blisko siebie, a jednocześnie zapewnić wygodę użytkownikom w czasie korzystania z wnętrza? Oto 5 najważniejszych kwestii, których nie można pominąć w czasie projektowania łazienki.

Projektowanie łazienek — wszystko, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac

Dobry plan zawsze pomaga w podjęciu kluczowych decyzji. W przypadku projektowania łazienki niewiadomych jest tak dużo, że bez projektu ciężko będzie przebrnąć przez ten proces. Jak rozpocząć przygotowania do remontu? W tym celu wystarczy zadbać o 5 kolejnych punktów, które przedstawiamy poniżej. Finalnie to właśnie one mają ogromny wpływ na spełnienie oczekiwań Inwestora bez względu na to, czy prace dotyczą projektowania łazienki na poddaszu, czy też projektowania małej łazienki gościnnej. Dlatego nim przystąpisz do prac związanych z projektowaniem łazienki, przygotuj się do tego procesu według 5 poniższych punktów.

1. Projekt łazienki a oczekiwania Inwestora

Na początku każdej drogi, określamy często konkretny cel. W przypadku projektowania łazienki, aby nie tylko efekt wizualny zachwycał, ale też łazienka była funkcjonalna, zacznij od określenia własnych potrzeb. Czy wybrane pomieszczenie będzie łazienką gościnną, czy też pomieszczeniem, w którym oprócz akcesoriów sanitarnych znajdzie się również miejsca do przechowywania? Jedno jest pewne — zarówno łazienka gościnna, jak i główna łazienka w domu dla domowników może być zarówno piękna, jak i funkcjonalna. Określ swój cel i trzymaj się go przez cały proces projektowania małej łazienki lub dużego pokoju kąpielowego.

2. Zaplanuj budżet nim rozpoczniesz projekt łazienki

Budżet ma ogromne znaczenie w czasie planowania dowolnej inwestycji. Do posiadanych finansów należy dopasować cenę produktów, które zostaną wykorzystane w czasie remontu. W sklepach z akcesoriami sanitarnymi oraz w marketach budowlanych można wybrać produkty o jakości premium, ze średniej półki cenowej oraz takie, które są po prostu tanie. Reasumując, jeden projekt można wykonać na trzech poziomach. I owszem — wizualnie aranżacja będzie do siebie podobna, jednak różnice pojawią się w czasie użytkowania. Tańsze produkty charakteryzują się znacznie niższą żywotnością oraz jakością wykonania w porównaniu do produktów o jakości premium.

A zatem zaplanowanie budżetu ma kluczowe znaczenie.

Przytulna lazienka na poddaszu z tarrazzo

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia sprawdź naszą ofertę

3. Ergonomia i funkcjonalność w czasie projektowania łazienki na poddaszu

Stworzenie wnętrza, które będzie nie tylko piękne pod względem wizualnym, ale przede wszystkim wygodne w czasie użytkowania to nie lada wyczyn. Aby tego dokonać, trzeba dobrze orientować się w zasadach ergonomii wnętrz. Czy wiesz, że swobodne korzystanie z toalety jest uzależnione nie tylko od wysokości jej montażu, ale również od przestrzeni dookoła niej? W przypadku bidetu lub sedesu ta przestrzeń powinna wynosić z przodu 60 cm szerokości i 80 cm długości. A po bokach każdego elementu należy zostawić przynajmniej 20 cm odstępu od innych urządzeń sanitarnych. W przypadku wygodnego korzystania z wanny wolna przestrzeń powinna być jeszcze większa. Orientując się w ogólnych zasadach ergonomii, można stworzyć projekt, który w przyszłości sprawi, że korzystania z urządzeń sanitarnych będzie wygodne i intuicyjne.

4. Projektowanie łazienek a dopasowanie oświetlenia

Oświetlenie ma kluczowe znaczenie w każdym wnętrzu. W przypadku łazienek jest ono o tyle bardziej istotne, że część pomieszczeń przeznaczonych na ten cel, nie posiada otworów okiennych. A zatem oświetlenie powinno umożliwiać domownikom zarówno swobodne wykonywanie zabiegów higienicznych, jak i przyjemny relaks. Warto zatem zaplanować kilka kluczowych punktów świetlnych. Do najważniejszych zalicza się oświetlenie główne znajdujące się zazwyczaj na suficie. Kolejne punkty świetlne powinny znaleźć się po bokach lustra i ich zadaniem będzie nie tylko odpowiednie doświetlenie osoby korzystającej z łazienki, ale również udekorowanie wnętrza. Ciekawym i modnym rozwiązaniem jest również oświetlenie LED’owe w postaci profilów LED, które można ciekawie wykorzystać oświetlając sufit i przechodząc nimi na ścianę lub doświetlając wnękę pod prysznicem lub szafkę.

Projekt wnetrza eleganckiej lazienki z duzym lustrem

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

5. Określ, jakie akcesoria sanitarne powinny znaleźć się w projekcie Twojej łazienki

Zanim rozpoczniesz remont, zastanów się, czy wszystko, co jest modne, jest Ci niezbędne do właściwego funkcjonowania. Czy chcesz mieć prysznic typu walk-in, czy potrzebujesz bidetu, a może marzysz o dużej wolnostojącej wannie? Każda łazienka powinna być odpowiedzią na spersonalizowane potrzeby użytkowników. W tym przypadku ilość elementów sanitarnych powinna być również dopasowana do powierzchni łazienki, by nie było problemu z korzystaniem z poszczególnych elementów wyposażenia.

Projektowanie łazienki, czyli zaplanowanie każdej czynności bez względu na poszczególne etapy prac

Projektowanie łazienki to długa i mozolna praca, ale jednocześnie jest to jedyny skuteczny sposób na stworzenie funkcjonalnego wnętrza. Dobór odpowiednich materiałów, umieszczenie akcesoriów w taki sposób, by można było z nich swobodnie korzystać oraz estetyka i spójność całego wnętrza mają tutaj ogromne znaczenie.

Jeśli nie masz zmysłu przestrzennego, to zarówno na etapie projektowania łazienki, jak i w czasie wykonywania prac remontowych możesz skorzystać z usług specjalistów. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób wytypować najlepsze biuro projektowe, możesz sprawdzić jak wybrać dobrego projektanta wnętrz na naszym blogu.

Ciekawi Cię również co możemy dla Ciebie zrobić? Sprawdź naszą ofertę!

Warte sprawdzenia:

Projekt lazienki w domu w stylu nowoczesnym

Projektowanie mieszkania. Na co należy zwrócić uwagę?

Realizacja nowoczesnej lazienki z duzym lustrem

Oferta OWLpracowni

Projekt kuchni w duzym nowoczesnym domu zaaranzowany przez biuro projektowe

Jak wybrać odpowiednią ekipę remontową, by nie zwariować? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!