Projektując na co dzień wnętrza wiem na jak wiele kwestii trzeba zwrócić uwagę, by wnętrze spełniało wymagania inwestora. Dlatego przed przystąpieniem do projektu przeprowadzamy z inwestorem rozbudowany wywiad i zadajemy szereg pytań, które ułatwią nam później pracę nad projektem. W tym artykule podzielę się z Tobą pytaniami, które musisz sobie zadać planując projekt, wykończenie lub remont swojego domu bądź mieszkania.
1. Jak duży zakres zmian jesteś w stanie zaakceptować?
To pytanie wydaje się być proste… Chcesz mieć np. piękny salon – taki który spodobał Ci się na Instagramie lub w naszym portfolio ? Wszystko jest super, jeśli budujesz nowy dom i projektujesz salon przed przystąpieniem do budowy. Przy remontach oraz wykończeniu stanów deweloperskich jest nieco trudniej. Często przygotowanie funkcjonalnego i pięknego wnętrza wiąże się z wyburzeniami ścian, przeróbkami elektrycznymi oraz hydraulicznymi i wieloma innymi brudnymi pracami, które trwają długo, są pracochłonne i kosztowne.
W tym przypadku istoty jest też czas. Jeśli remontujesz dom, w którym mieszkasz będzie on wyłączony z użytkowania na czas remontu. W związku z tym, jeśli planujesz „grubszy remont” może być konieczne zapewnienie sobie na czas remontu mieszkania zastępczego.
Dlatego punktem wyjścia jest zadania sobie pytania jak duże zmiany mogą zostać wprowadzone!
2. Jaki będzie dominujący styl w Twoim nowym domu / mieszkaniu?
W tym przypadku musisz się zastanowić jakie wnętrza z tych, które oglądasz podobają Ci się do mieszkania. Pamiętaj, iż nie w każdym wnętrzu będziesz się czuć dobrze! Na aranżacji wnętrze prezentuje się fenomenalnie i doceniasz kunszt projektanta… jasne, ale zadaj sobie pytanie „Czy aby na pewno jest to wnętrze dla Ciebie?”
Przykładowo. Na aranżacji może podobać Ci się łazienka, w której tak naprawdę na 20 m2 jest tylko wanna wolnostojąca i kilka roślin. Fakt wygląda to fajnie, natomiast nasuwa się pytanie – czy to wnętrze dla Ciebie? Bo może się okazać, iż w Twoim metrażu będzie ciężko ciekawie wyeksponować wannę wolnostojącą, a Ty dodatkowo potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania, by nie chodzić do kąpieli z kosmetyczką…
Czym zatem się kierować przystępując do projektu wnętrza?
Przy wyborze stylu kieruj się nie tylko tym, czy Ci się podoba, ale zwróć głównie uwagę na to, jak się czujesz myśląc o sobie w tym wnętrzu i czy spełnia Twoje oczekiwania funkcjonalne.
Zatrudniając projektanta to on będzie odpowiedzialny za zestawienie Twoich oczekiwań wizualnych oraz funkcjonalnych względem projektowanej przestrzeni. Wykorzysta swoja wiedzę i doświadczenie, by jak najlepiej dopasować wnętrze pod Twoje potrzeby. Zastanów się czy taka usługa nie przyda się również Tobie. Jeśli tak to śmiało skontaktuj się z nami.
Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji
3. Jaka jest Twoja preferowana kolorystyka oraz jakich kolorów nie chcesz we wnętrzu swojego mieszkania / domu?
Zastanów się jakie kolory lubisz i w otoczeniu jakich barw czujesz się dobrze. Zadaj sobie pytanie co Cię uspokaja, a na co reagujesz wręcz przeciwnie…
Jeśli nie masz sprecyzowanych swoich „ulubionych kolorów” czasem istotniejszym pytaniem jest, jakich nie lubisz. Zadanie sobie tego pytania da Ci odpowiedź jakich barw musisz unikać przy projektowaniu wnętrza swojego wymarzonego domu czy mieszkania, a to już bardzo istotna informacja.
4. Jakie rodzaje posadzki chcesz zastosować w swoim domu / mieszkaniu?
W obecnych czasach jest mamy ogromny wybór dostępnych materiałów wykończeniowych, które można zastosować na podłodze i oczywiście każdy z nich ma swoje + i -… Na tym etapie musisz się zastanowić, który z tych materiałów preferujesz, który może być zastosowany opcjonalnie, a którego kategorycznie nie chcesz. Podjęcie tej decyzji znacznie zawęzi Ci wybór, a co za tym idzie ułatwi wybranie idealnej podłogi?
Nie będę w tym wpisie dokładnie omawiał dostępnych materiałów, bo to temat na osobny artykuł, a jedynie wymienię te najpopularniejsze i najczęściej przez nas stosowane.
- Płytki ceramiczne;
- Płyty kamienne;
- Panele laminowane;
- Panele winylowe;
- Deska drewniana;
- Beton;
- Wykładzina;
- Korek;
- Lastryko;
Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji
5. Jakie preferujesz materiały wykończeniowe ścienne?
Projektując swój wymarzony dom lub mieszkanie nie możesz zapomnieć o materiałach wykończeniowych ściennych. Ich wybór jest jeszcze większy niż na podłogę. Pamiętaj również, iż część materiałów „podłogowych” można również wykorzystać na ścianach. Poniżej przykładowa lista materiałów, które mogą upiększyć Twoje ściany:
- Tapety;
- Lamele;
- Cegła;
- Fornir drewniany;
- Fornir kamienny;
- Panele tapicerowane;
- Panele ścienne dekoracyjne;
- Farba;
- Sztukateria;
- Tynki dekoracyjne;
6. Jakie dekoracje będą zdobić okna w Twoim domu?
Również w tym segmencie mamy dosyć spory wybór. Rozmyślając nad projektem swojego domu lub mieszkania musisz również wziąć pod uwagę czy i jeśli tak to w jaki sposób będą udekorowane okna. Ja osobiście nie lubię pozostawiać okien pustych, więc projektując wnętrz zazwyczaj wykorzystuję:
- Zasłony;
- Zasłony panelowe;
- Firany;
- Żaluzje;
- Plisy;
- Rolety rzymskie;
- Rolety austriackie
- Rolety wewnętrzne;
- Rolety zewnętrzne;
Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji
7. Z czego ma być wykonany sufit we wnętrzu Twojego domu / mieszkania?
Możliwości ozdobienia sufitu jest wiele, ale na tym etapie na szczęście musisz się zastanowić nie nad konkretnym wykończeniem płaszczyzny sufitu tj. np. sztukateria, beton architektoniczny czy farba. W pierwszej kolejności musisz podjąć decyzję, czy jeśli masz strop lany to czy tynkujesz powierzchnię i robisz np. gładź czy może zrobisz sufit podwieszany z płyt gipsowych, by przy oknach zrobić wcięcie na karnisze, aby firany „wypływały” z sufitu.
Najpopularniejsze rozwiązania sufitowe to:
- Betonowy strop – odpowiednio wykończony;
- Sufit podwieszany z płyt gipsowych;
- Sufit podwieszany z kasetonów;
- Sufit podwieszany drewniany;
- Sufit napinany;
8. Czy wnętrze Twojego domu / mieszkania ma być wyposażone w systemy inteligentnego domu?
Jeśli odpowiedź brzmi „Nie”, to mam prośbę przemyśl to ponownie. Inteligentny dom to bardzo szerokie pojęcie, którego możliwości wstępnie omawiałem w jednym z artykułów: Inteligentny dom – dostępne rozwiązania oraz ich wady i zalety – i nim definitywnie skreślisz takie rozwiązania w domu zapoznaj się z tym wpisem.
Jeśli jednak chcesz choć część rozwiązań zaimplementować do wnętrza, to należy to dokładnie przemyśleć i najlepiej skonsultować ze specjalistami w tym zakresie przed przystąpieniem do wykonywania instalacji elektrycznej.
9. Czy masz lub będziesz mieć zwierzęta domowe?
Na etapie planowania wnętrza warto pomyśleć o zwierzakach, które są członkami Twojej rodziny lub które mogą się w przyszłości pojawić. Dostępnych rozwiązań jest sporo i wiele zależy od tego jakiego masz zwierzaka. Np. dla psa lub kota warto rozważyć drzwiczki z chipem RFID umożliwiające wyjście na zewnątrz lub wycięty otwór w drzwiach do pomieszczenia gospodarczego, w którym jest kuweta, miski itp. Możliwości jest sporo i warto to też uwzględnić na etapie projektu.
Źródło: Zdjęcie z realizacji projektu OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji
10. Czy w Twoim domu / mieszkaniu będzie wymienniki powietrza, klimatyzacja, a może chłodzenie płaszczyznowe?
Jest to bardzo istotne pytanie na etapie projektowania, ponieważ do tych urządzeń / systemów należy rozprowadzić wiele przewodów, kanałów które czasem trzeba sprytnie ukryć. Dodatkowo istotne jest również to, iż jednostki centralne to dosyć spore urządzenia, dla których czasem (przy dużym metrażu) będzie konieczne wygospodarowanie osobnego pomieszczenia (np. dla rekuperatora).
Jeśli ilość kwestii do rozważenia Cię zaskoczyła to powiem tylko, że to zaledwie wstęp do serii „Najważniejsze pytania, które należy sobie zadać projektując wnętrze…”. W tym artykule przedstawiłem kilka przykładowych pytań ogólnych, które zadajemy klientom przystępując do projektu, a w kolejnych artykułach będziemy skupiać się konkretnych pomieszczeniach.
Jeżeli planujesz zgłosić się po projekt do projektanta / architekta wnętrz to zapewne zada Ci podobne pytania. Jeśli nadal zastanawiasz się z kim podjąć współpracę to przypomnę, iż właśnie tym zajmujemy się na co dzień więc śmiało – Skontaktuj się z nami.
Na naszej stronie głównej znajdziesz również potencjalne problemy które mogą się pojawić przy remoncie oraz nasze patenty na ich wyeliminowanie. Sprawdź koniecznie!
Tematykę współpracy z projektantem wnętrz poruszałem w poniższych artykułach i zachęcam Cię do zapoznania się z nimi: