fbpx

Niemal każdy z nas chce żyć na wysokim standardzie i dlatego w tym wpisie skupię się na aranżowaniu luksusowych apartamentów. Nim jednak przejdę do designu takich wnętrz, chcę poświęcić chwilę na zweryfikowanie czym jest luksusowy apartament, ponieważ coraz częściej w ofertach deweloperów można zauważyć, że sprzedają apartamenty a nie mieszkania. Wynika to z tego, iż w terminologii runku nieruchomości nie ma jednoznacznie określonego podziału co jest jeszcze luksusowym mieszkaniem a co już ekskluzywnym apartamentem. Deweloperzy wykorzystują to niedopatrzenie i wiele lokali na siłę podciągają do miana apartamentu. Jednak z badań przeprowadzonych w rynku nieruchomości wynika, iż luksusowe apartamenty stanowią zaledwie niewielki % wszystkich budowanych nieruchomości w Polsce.

A więc jakie cechy powinno posiadać mieszkanie/ budynek, by móc nazwać je apartamentem?

Powierzchnia apartamentu powinna wynosić minimum 100m2

Wysokość takiego wnętrza powinna wynosić minimum 2,9 m

Na lokal muszą składać się takie pomieszczenia jak: kuchnia, salon (lub połączone), główna sypialnia (z prywatną łazienką i garderobą), łazienka ogólna, pralnia (lub pomieszczenie gospodarcze), dodatkowe pomieszczenie tj. np. druga sypialnia, gabinet – jeśli będzie kilka sypialni to do każdej powinna być dedykowana kolejna łazienka (nie musi być bezpośredniego przejścia pomiędzy tymi pomieszczeniami). Dodatkowo takie mieszkanie powinno być minimum trzypokojowe.

Winda musi być koniecznie w budynku nawet jeśli nie jest wymagana przepisami

Garaż podziemny

Recepcja w budynku lub na osiedlu

Klimatyzacja

Izolacja akustyczna – hałas w ciągu dnia nie powinien przekraczać 40dB, a w nocy 30 dB.

Strzeżone osiedle

Wysoko standard wykończenia części wspólnych

Najlepiej, jeśli układ mieszkania umożliwia zaprojektowanie pomieszczeń z wyraźnym podziałem na część dzienną i nocną. Taki układ apartamentu zapewnia jego mieszkańcom pełną prywatność i komfort z jego użytkowania.

Skoro mamy już omówione cechy jakimi powinien charakteryzować się luksusowy apartament pora przejść do aranżowania jego wnętrza.

Przytulna sypialnia z lamelami

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji

Identyfikacja potrzeb domowników

Pierwszym etapem przystąpienia do wykonania projektu luksusowego apartamentu musi być odpowiednio przeprowadzony wywiad z przyszłymi użytkownikami apartamentu. Należy dokładnie zidentyfikować potrzeby domowników i rozważyć możliwe sposoby ich zaspokojenia. Jest to punkt wyjścia do aranżacji przestrzeni i nie chodzi mi tu tylko o walory estetyczne wnętrza, ale całą infrastrukturę informatyczną, hydrauliczna, elektryczną itp. Osobiście takie wnętrza polecam doposażyć system inteligentnego domu lub chociaż jego elementy. Ciekawym i miłym dodatkiem dla domowników może być włączenie określonej muzyki (lub ulubionej piosnki) po wejściu do domu. W pokoju dziecięcym można zaprogramować możliwość grania na konsoli np. przez max 2h – co może się okazać istotne, jeśli rodzice pracują do późna. Sterowanie głosem, automatyczne rolety, programowanie temperatury względem pory dnia – możliwości jest naprawdę sporo tylko trzeba poznać potrzeby domowników.

Źródło: https://www.fibaro.com/pl/

Ekskluzywne wykończenie apartamentu

Zapewne każdemu kto jest związany z branżą projektową lub szeroko rozumianym designem apartament kojarzy się wysokim standardem wykończenia wnętrz. Szczególnie ważny w trym kontekście jest dobór odpowiednich materiałów do wnętrza, by na pierwszy rzut oka był widoczny prestiż miejsca i status gospodarzy. Częstym wyborem przy aranżowaniu luksusowych wnętrz są naturalne materiały takie jak marmur, granit, drewno czy skóra. Wykorzystanie materiałów wysokiej jakości daje nie tylko możliwość stworzenia luksusowego wnętrza, ale i czystą przyjemność z ich eksploatacji. Designerskie elementy wyposażenia są również mile widziane, ale tu nie ma można ślepo podążać za trendami, a wręcz przeciwnie – projektując luksusowy apartament powinno się kreować trendy. Pamiętaj jednak, iż pomimo tego, że designerskie produkty i materiały wysokiej klasy same w sobie są piękne, ich nieumiejętne połączenie może popsuć efekt. Należy pamiętać, że wyczucie stylu w przypadku takich przestrzeni nie wystarczy. Sztuką jest zaaranżowanie ekskluzywnego wnętrza, które nie tylko zachwyca koncepcją artystyczną, ale również niezwykłym komfortem użytkowania. Nie można sobie tu pozwolić na powielanie schematów, a wręcz przeciwnie należy łamać przyjęte konwenanse. Dlatego w przypadku aranżowania takich przestrzenia wiedzy i doświadczenia nie zastąpi się niczym.

Źródło: https://www.kler.eu/pl

Aranzacja eleganckiej lazienki ze zlotymi dodatkami

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

Realizacja nowoczesnej lazienki z duzym lustrem

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji

Apartamenty klasy premium

Wykończenie wnętrz takiego apartamentu jest sporym wyzwaniem, ponieważ jeszcze bardziej powinno się podnieść komfort domowników i podkreślić ich status. Jest to bardzo ciężkie, dlatego częściej niż wystrój takie lokale wyróżnia: basen na obiekcie, konsjerż, sprzątanie czy inne tego typu dodatki.

Jakie więc powinno być luksusowe wnętrze apartamentowca?

Takie wnętrze powinno być niepowtarzalne i oddające charakter jego mieszkańców, czyli powinno posiadać duszę. Wszystkie dodatkowe usługi, metraż mieszkania, klimatyzacja czy materiały wysokiej jakości wpłyną tak pozytywnie na odbiór wnętrza przez domowników jak odpowiednie dopasowanie przestrzenia do ich potrzeb. Personalizacja to słowo klucz przy projektowaniu wnętrza luksusowego apartamentu!

W niniejszym artykule omawiałem luksusowe wnętrz na bazie apartamentów, ale podobnymi zasadami należy się kierować projektując każdą przestrzeń klasy premium. Dodatkowo przy takich realizacjach samo doświadczenie projektowe i wykończanie wnętrza dla klienta premium powinno być wyjątkowe. W takich przypadkach zazwyczaj nadzoruje się przebieg budowy za klienta, a my zamawiamy również materiały i dbamy, by wszystko szło zgodnie z harmonogramem.

Jeśli chcesz by nasza pracownia zajęła się projektem Twojego apartamentu to skontaktuj się z nami.

Warte sprawdzenia:

Projektant wnetrz na odbiorze inwestycji

Remont mieszkania – 10 najczęściej popełnianych błędów, których musisz się wystrzegać!

Projektant wnetrz na odbiorze inwestycji

Oferta OWLpracowni

Aranzacja przytulnej sypialni z klasa

Jaką tapetę wybrać do wnętrza? – Sprawdź najważniejsze zasady, którymi należy się kierować dobierając tapetę.