fbpx

Chcesz się zabrać samemu za układanie płytek ceramicznych i nie wiesz od czego zacząć? Twoje płytki uległy uszkodzeniu i chcesz wiedzieć jaka może być tego przyczyna? W tym artykule przedstawię cały proces układania płytek i omówię najczęściej pojawiające się błędy, które mogą być przyczyną uszkodzenia płytek.

Zapewne każdy z nas chce mieć piękne mieszkanie, dlatego też kupujemy płytki oraz inne elementy wykończenia wnętrza wysokiej jakości. Jednak produkty bardzo dobrej jakości to nie wszystko, ważne jest również ich odpowiednie zamontowanie. Niestety częstą przyczyną reklamacji jest nie wada fabryczna produktu (w tym przypadku płytek), ale ich nieumiejętne zamontowanie.

Lazienka w stylu glamour

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji.

Płytki są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań do aranżacji salonów kuchni oraz oczywiście łazienek.

Zacznijmy od przygotowania powierzchni, na której będą układane płytki ceramiczne. Niestety często można spotkać się z jej niewłaściwym przygotowaniem, co skutkuje tym, iż po pewnym czasie płytka ulega uszkodzeniu i niestety reklamacja zostaje odrzucona, a przecież tego chcemy uniknąć.

Jak przygotować podłoże do układania na nim płatek ceramicznych?

1. Oceń jakość podłoża

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem prac glazurniczych (w szczególności, jeżeli masz ogrzewanie podłogowe) powinno być dokonanie wizualnej oceny podłoża. Zwróć uwagę, czy pojawiły się pęknięcia posadzki, jak prezentują się dylatacje konstrukcyjne oraz jakość wykonanego jastrychu grzewczego. Warto również sprawdzić twardość podłoża, co jest to stosunkowo proste. Najprostszym sposobem jest zarysowanie podłoża ostrym narzędziem, a następnie sprawdzenie głębokości rys. Jeżeli rysy są głębokie oznacza to, że podłoże nie jest dobrej jakości i dobrym rozwiązaniem było by jego usunięcie i ponowne zrobienie wylewki. Natomiast jeżeli powstałe zarysowania są płytkie, powierzchowne, możemy być pewni, że nasze podłoże jest dobrej jakości
i można spokojnie przejść do kolejnego punktu.

 

2.  Dokładnie oczyść podłoże

Przygotowanie podłoża należy rozpocząć od jego dokładnego oczyszczenia w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń, które mogą znacznie utrudnić układanie płytek. Zanieczyszczenia te mogą również znacznie utrudnić następny krok, a nawet przyczynić się do powstania błędów w pomiarach.

Źródło: http://www.bautech.pl/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=465

Dokładne oczyszczanie powierzchni

3. Sprawdź poziom podłogi

Wyrównując poziom powierzchni, na której będą układane płytki, zniwelujesz ryzyko ich odspojenia. Dlatego najlepiej sprawdzić poziom podłogi przed przystąpieniem do układania płytek. Należy pamiętać, że różnice w poziomie nie powinny być większa niż 3-5mm. Natomiast jeśli zauważysz, że nierówności są większe, należy je usunąć.  Możemy dokonać tego przy wykorzystaniu zaprawy samopoziomującej lub jeśli okaże się, że różnice są bardzo duże warto zrobić dodatkową wylewkę. Jeśli kupujesz gotowe wylewki to zwróć uwagę na minimalną i maksymalną grubość jaką rekomenduje producent. Informacje te są oczywiście zamieszczone na każdym worku.

Źródło: https://www.budnews.pl/przygotowac-podloze-plytki-ceramiczne/

Sprawdzanie poziomu podłogi, przed przystąpieniem do niwelowania nierówności.

4. Zagruntuj powierzchnię

Jeśli poziom wylewki jest w normie lub została już wyrównana to następnym istotnym krokiem jest gruntowanie powierzchni, na której będą układane płytki. Jeżeli na podłożu występują zanieczyszczenia takie jak tłuszcz i brud powinny one zostać usunięte detergentem. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zmniejsza się przyczepność kolejnych warstw i może to prowadzić do odsadzenia płytek. Następnie zagruntuj powierzchnię płynem gruntującym. Zastosowanie takiego płynu zapewni zwiększenie przyczepności podłoża oraz jego wzmocnienie i zmniejszenie nasiąkliwości gruntowanej powierzchni.

Źródło: https://www.budnews.pl/przygotowac-podloze-plytki-ceramiczne/

Gruntowanie powierzchni przed przystąpieniem do układania płytek.

5. Zabezpiecz powierzchnię izolacją przeciwwodną

Zabezpiecz strefy mokre (prysznic Walk-in) bo wbrew powszechnej opinii płytki nie zabezpieczają w 100% przed przesiąknięciem wody. Do przesiąknięcia dochodzi zazwyczaj w miejscu fugi, dlatego najlepiej zabezpieczyć całą strefę narażoną na stały kontakt z wodą.

 

6. Rozplanuj układ płytek „na sucho”

Jeśli nie masz zrobionego projektu wnętrza wraz z dokumentacja techniczną, która określi układ płytek oraz, czy od ściany powinna być przyklejona cała płytka czy przycięta do określonego rozmiaru, to niestety musisz rozplanować to samemu. Rozłóż płytki i zweryfikuj, czy lepiej zacząć od pełnej płytki czy przyciąć ją o parę cm. Wszystko zależy od układu na jaki się zdecydujesz. Jeśli robisz remont w starym budownictwie i masz krzywe ściany to zalecam układać płytki z przesunięciem o 1/3, bo dzięki temu nie będzie widać krzywizn.

 

7. Dobierz odpowiedni klej

Obecnie na rynku jest wiele dobrych klei do płytek ceramicznych i jest to temat na oddzielny artykuł, ale jeśli trafisz w sklepie na dobrego doradcę klienta to dobierze coś do Twoich potrzeb. Ja osobiście lubię korzystać z kleju Geoflex (Atlas) oraz Kerabond (Mapei).

Kleje, z których korzystam przy układaniu płytek.

8. Zaopatrz się w odpowiednie narzędzia

Poziomnica – do weryfikowania poziomu; Krzyżyki lub najlepiej system poziomowania płytek – do tworzenia fug i poziomowania; Miara i ołówek – do odmierzania i zaznaczania na płytce docinek; Szpachelka – do wybierania kleju z wiadra; Paca zębata – do nakładania kleju na płytkę i posadzkę; Wiadro – na klej; Mieszadło – do rozrabiania kleju; Wiertarka – do rozrabiania kleju i robienia otworów w płytkach; Przecinarka do płytek – do docinania płytek; Szlifierka kątowa – do małych odcięć i ewentualnie szlifowania do 45°; Otwornice – do wykonania otworów w płytkach; Paca do spoinowania – do nakładania fugi; Gąbka / paca z gąbką nacinaną – do czyszczenia płytek po fugowaniu; Wiadro z kółkami i kratką – do mycia płytek i zbierania nadmiaru fugi.

Przykład wykorzystania systemu poziomowania płytek

9. Układnie płytek

Płytki ścienne – Zacznij od ustalenia poziomu bazowego, którym może być podłoga lub listwa zamocowana na określonej wysokości. Pamiętaj, że jeśli zaczynasz od podłogi to musisz zachować odpowiednią dylatację. Klej rozprowadzaj na ścianie i na płytce przy wykorzystaniu pacy zębatej, bo jest to najbardziej profesjonalna technika. Nakładanie w ten sposób nazywa się na „podwójny grzebień”, ale w przypadku płytek ściennych spokojnie możesz układać też na „placki”. Czyli nakładasz w kilku miejscach placki zaprawy i dokładamy płytkę – lekko dociskając ją do podłoża. Poziomnica sprawdź pionowe ustawienie lica (przedniej części) płytki oraz ustawienie względem pasa kierunkowego – skoryguj, jeśli będzie to konieczne. W ten sposób mocuj kolejne płytki w pasie poziomym zachowując oczywiście fugi odpowiedniej wielkość.

Realizacja nowoczesnej lazienki z duzym lustrem

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji.

Płytki podłogowe – zacznij najlepiej układać od rzędu najbardziej oddalonego od wejścia do pomieszczenia. Takie rozpoczęcie pracy umożliwi swobodne poruszanie się po obiekcie. Układa się je identycznie jak płytki ścienne z tą różnicą, że tu rekomenduję układać na podwójny grzebień. Układanie na placki może prowadzić do późniejszego uszkodzenia płytki.

Wizualizacji 3D duzej lazienki w domu

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji.

Wiesz już jak zabrać się do układania płytek, ale na koniec mam jeszcze kilka Tipów:

Uważaj czym znaczysz docinki na płytce – jeśli zaznaczysz na rewersie płytki ściennej cięcie np. zielonym markerem to przy kontakcie z wodą pigment z markera może przejść na lico płytki i nieodwracalnie zmienić jej kolor. Dotyczy to tylko płytek produkowanych w technologii „Monoporosa” czyli typowo ściennych.

Rozrabiaj klej tylko czystą wodą – jeśli wykorzystasz do rozrobienia kleju brudną / zabarwioną wodę istnieje ryzyko, iż kolor ten przesiąknie na lico płytki. Dotyczy to tylko płytek produkowanych w technologii „Monoporosa” czyli typowo ściennych.

Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej fugi – wielość rekomendowanych fug określa producent płytek, które masz zakupione, ale zazwyczaj jest to 1,5 mm przy płytkach rektyfikowanych, a 3 mm przy płytkach nierektyfikowanych. Oczywiście płytki te można układać na mniejsze fugi (we wnętrzach) przy zachowaniu odpowiedniej dylatacji obwodowej, ale przy ewentualnej reklamacji może to być pretekst do jej odrzucenia.

Ogrzewanie podłogowe – materiały użyte do przygotowania podłoża z ogrzewaniem podłogowym stosuj zgodnie z zaleceniami producenta (grubość, czas wiązania itd.). W przypadku układania płytek na ogrzewaniu podłogowym istotne jest, aby pamiętać o zastosowaniu dylatacji powierzchniowej, rozdzielającej pracujące niezależnie pola grzewcze. Jest to ważne ze względu na rozszerzalność cieplną materiałów. Biorąc pod uwagę wahania temperatur, posadzkę należy podzielić, jeżeli jest to możliwe, co 9–16 m2. Warto dążyć do dylatowania powierzchni zbliżonej do kwadratu, z zastosowaniem dylatacji brzegowej oddzielającej powierzchnię posadzki, od ściany oraz należy wykonać dylatację na styku dwóch pomieszczeń.

Mam nadzieję, że wskazówki ci się przydadzą, a poniżej znajdziesz listę najczęściej popełnianych błędów przy układaniu płytek. Wystrzegaj się ich!

 

Niewłaściwe przygotowanie podłoża – często niestety z pośpiechu wielu glazurników zapomina odpowiednio przygotować podłoże, co później skutkuje odpadającymi płytkami.

Niedokładne przygotowanie zaprawy – rozrabianie zaprawy „na oko” pogarsza jej właściwości.

Niewłaściwe nakładanie kleju – zbyt oszczędne lub zbyt grube warstwy kleju nie są wskazane w przypadku płytek. Grubość warstwy kleju powinna być taka jaką rekomenduje producent kleju.

Zbyt szybkie fugowanie – warto odczekać z fugowaniem, aż woda z kleju całkowicie odparuje, gdyż zbyt wczesne zafugowanie może prowadzić do powstania przebarwień na fugach. Zwłaszcza tych jasnych.

Brak dylatacji – szczeliny dylatacyjne są ściśle powiązane z rozszerzalnością termiczną. Ich brak może skutkować pęknięciem płytek lub ich odspajaniem.

Układanie płytek nie jest tak proste jak by się mogło wydawać. Jest wiele zmiennych, które trzeba brać pod uwagę, a i dobry sprzęt kosztuje dosyć sporo.
Stosując powyższe kroki bez wątpienia ułożysz swoje płytki. Do dzieła! 🙂

 

Zachęcam Cię również do sprawdzenia innych naszych artykułów o tematyce projektowo / wykończeniowej.

Warte sprawdzenia:

Projekt wnetrz sypialni zaprojektowany online

Rodzaje konstrukcji aluminiowych i na co warto zwrócić uwagę!

Wizualizacji 3D sciany telewizyjnej z panelami 3D

Jaką wybrać gładź szpachlową? Poznaj najlepszy sposób na idealnie gładkie ściany!

realizacja-kostka-granitowa-na-tarasie

Jaką wybrać posadzkę na taras? Płytki, kostkę, żywicę, a może drewno?