fbpx

Zawód architekta / projektanta wnętrz z roku na rok zyskuje coraz większa popularność i piszę to z pełną świadomości jako osoba, która od ładnych paru lat działa w tym środowisku na różnych płaszczyznach. Wynika to z tego, iż współcześni Polacy przykładają ogromną wagę do wnętrz w których mieszkają – po prostu pragniemy mieszkać w pięknych, funkcjonalnych wnętrzach. Oczywiście każdy z nas specjalizuje się w inne dziedzinie i w związku z tym osoby, które na co dzień nie pracują w innej branży, szukają wsparcia u projektantów wnętrz. Co przemawia za skorzystaniem z usług projektanta opisałem w poprzednim artykule, a teraz chcę poruszyć temat tego jak znaleźć dobrego architekta czy projektanta wnętrz.

Z polecenia, czyli tzw. poczta pantoflowa

Dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie researchu wśród swoich znajomych, bo może ktoś korzystał z takiej usługi i jest zadowolony (bądź też nie) ze współpracy z danym projektantem. Jeśli tak to prawdopodobnie możesz też podjechać i zobaczyć „na żywo” jak dany projekt został przeniesiony do rzeczywistości. Jeśli efekt pracy projektanta Ci odpowiada, to podpytaj jeszcze znajomego o przebieg współpracy tj. czy wszystko było zrobione na czas, czy zmieścił się w budżecie itp.  

Szukając projektanta w ten sposób niestety zamykamy się na nowe biura, które być może będą w stanie przygotować jeszcze lepszy projekt.

Research w Internecie

W dobie Internetu wiele osób zaczyna poszukiwania niemal wszystkiego właśnie w Internecie i według mnie słusznie. Jednak nim zadzwonisz do danego biura sprawdź opinie. Oczywiście na stronie www mało kto zamieszcza opinie klientów, a jeśli już to są one starannie wyselekcjonowane. Jednak obecnie wiele biur zajmujących się projektowaniem wnętrz oprócz strony internetowej posiada również konta na Facebooku, Instagramie, Oferteo, Fixly, Oferii itp. – sprawdź więc tam opinie klientów, które może ułatwią Ci wybór. Warto również sprawdzić opinie o danej firmie w gogle maps na tzw. pinezce. Nasza przykładowa pinezka

Zapoznaj się z portfolio

Przeanalizuj dokładnie projekty danego biura projektowego i upewnij się, że są w Twoim stylu. Pomimo tego iż każdy architekt wnętrz wie iż projektuje dla klienta i wetrze musi odpowiadać jego potrzebom to i tak ma swój określony styl projektowania, który jest konsekwencją nabytego doświadczenia, gustu, wiedzy, wyczucia stylu itp. Przejrzyj projekty i realizacje, a jeśli stwierdzasz, że Ci się podobają to być może to biuro jest dobrym wyborem😊

Nie kieruj się ceną!

Po otrzymaniu ofert od kilku biur nie podejmuj decyzji tylko na podstawie ceny, gdyż wielce prawdopodobne, iż tego pożałujesz… Zwłaszcza jeśli jakaś oferta znacznie odstaje od pozostałych. Może okazać się, iż taki projekt będzie robiony „na kolanie” i przedstawione Ci rozwiązania nie będą dla Ciebie najlepsze. Wybierając architekta wnętrz lepiej postaw na profesjonalistę, który poświęci się w pełni Twojemu projektowi. Zawsze możesz zrezygnować z pewnych części usługi np. zmniejszyć liczbę projektowanych m2 lub wybrać pakiet bez pełnej dokumentacji technicznej.

Rozmowa telefoniczna a następnie spotkanie, by ocenić komunikatywność

Oprócz prośby przygotowania oferty na maila skontaktuj się telefonicznie z wybranym biurem i podpytaj o szczegóły współpracy. Najlepiej, jeśli porozmawiasz z osobą, która będzie bezpośrednio zajmować się Twoim projektem – jest to szczególnie ważne w większych biurach projektowych. Już na etapie rozmowy telefonicznej można określić, czy nadajecie na tych samych flach…, jeśli tak to możesz się umówić na spotkanie.

Sympatia

Będąc po rozmowie telefonicznej i spotkaniu już z całą pewnością możesz określić, czy nadajesz z danym projektantem na tych samych falach i czy odczuwasz sympatię do danej osoby. Jest to szczególnie istotne, ponieważ podczas wykonywania projektu będziecie się wielokrotnie kontaktować i chyba nie chcesz za każdym razem się smucić ze względu na konieczność kontaktu… Wybierając projektanta, którego da się lubić sprawisz, iż wspólna praca nad projektem będzie czystą przyjemnością.

Umowa

Profesjonalne biura projektowe zawsze proponują podpisanie umowy, która zabezpieczy obie strony. W umowie powinien być zawarty zakres prac architekta wnętrz, termin realizacji zlecenia, ilość dostarczanych propozycji i poprawek, jak również prawa i obowiązki projektanta oraz Twoje. Z doświadczenia wiem, iż pomimo darzenia kogoś sympatią warto podpisać umowę i dlatego Cię na to uczulam.

Dodatkowe usługi

Biura projektowe z ugruntowaną pozycją na rynku zazwyczaj w swojej ofercie maja również usługi wykonawcze (budowlane). Niezależnie od tego czy taka usługa Cię interesuje czy też nie może to być wskazówka świadcząca o jakości danego biura. Kompleksowość oferowanych usług nie jest jeszcze tak powszechna i często tylko liderzy rynku mogą to zaoferować.

Zniżki na produkty

Biuro projektowe z ugruntowaną pozycją często może również zaproponować zniżki na niektóre produkty np. płytki, panele czy armaturę itp.  Dzięki temu przy większych zakupach możesz również zaoszczędzić na skorzystaniu z usługi architekta wnętrz. Czasem można kupić produkty bezpośredniego od projektanta, a czasem ma on możliwość wygenerowania vouchera ze zniżką. Według mnie jest to również fajny dodatek do usług, dzięki któremu można nieco zniwelować koszty.

Powyżej przedstawiona lista wskazówek powinna Ci ułatwić wybór dobrego biura projektowego. Prawdopodobnie powinienem wychwalać swoje biuro, ale nie jesteśmy w stanie przyjąć każdego zlecenia i dlatego chcę by podejmowana przez Ciebie w tym zakresie decyzja była świadoma. Naszą misją jest projektowanie i realizowanie pięknych i inspirujących wnętrza, ale uważam, iż taki cel powinien przyświecać wszystkim biurom projektowym. Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom trafisz właśnie na takie biuro😊