fbpx

Budując dom lub urządzając mieszkania wiele osób zadaje sobie pytanie „czy skorzystać z usług architekta lub projektanta wnętrz”? Dla wielu jest to „niepotrzebny wydatek”, bo przecież połączą elementy znalezione na poszczególnych inspiracjach w Internecie w spójną całość i otrzymają wymarzone wnętrze! Nic bardziej mylnego! Projektowanie wnętrz to nie tylko dobór poszczególnych materiałów pod kątem estetycznym, ale przede wszystkim rozplanowanie wnętrza tak, by jak najlepiej służyło jego mieszkańcom. W poniższym artykule postaram się przybliżyć co przemawia za skorzystaniem z usług projektanta wnętrz a w jakiej sytuacji nie warto decydować się na taką usługę.

Aranzacja przytulnej sypialni z klasa

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz?

Identyfikacja potrzeb

Projektant wnętrz przystępując do pracy nad danym projektem stara się określić potrzeby domowników i na tej bazie rozpoczyna pracę. Często w takiej rozmowie architekt wnętrz potrafi zidentyfikować potrzeby, które domownikom normalnie nie przyszły by do głowy i aranżując swoją przestrzeń mogli by o tym zapomnieć. Co mam na myśli? Masz odkurzacz bezprzewodowy i trzymasz go w szafie? – w takim przypadku może warto tam zamontować gniazdo prądowe?  Często wyjeżdżasz? – to może warto znaleźć miejsce na sejf? Pracujesz w domu, ale chcesz by było to niewidoczne? To może ukryte przejście w zabudowie? Przykłady można podawać w nieskończoność, ale chyba już wiesz o co mi chodzi😊 Oczywiście taką analizę można przeprowadzić samemu, ale doświadczani architekci wnętrz mają w tym wprawę.

Oszczędność czasu

Zatrudniając projektanta wnętrz oszczędzasz swój czas. Pewnie przyszła Ci do głowy odpowiedź „ale wydaje pieniądze”, owszem, ale zastanów się, ile jest warta Twoja godzina. Nie będąc specjalistą w danej dziedzinie musisz poświęcić mnóstwo czasu na poszerzenie swoich kompetencji. Nim poznasz dostępne rozwiązania, materiały, nowinki technologiczne, które można zaimplementować do Twojego wnętrza może minąć wiele godzin. Nie wspomnę o przygotowaniu wizualizacji 3D, bo tu dochodzi nauka odpowiedniego oprogramowania… Jeśli poświęcisz ten czas na robienie tego, na czym się naprawdę znasz możesz zarobić tyle, by pokryć koszty usługi projektanta wnętrz i pewnie zostanie coś jeszcze na realizację projektu😊 Projektant w tym czasie dobierze odpowiednie produkty, zaproponuje najlepsze dla Ciebie rozwiązania, przygotuje listę produktów i wskaże, gdzie je kupić.

Wizualizacje 3D

Czasem może Ci się wydawać, iż w danym stylu czujesz się dobrze, ale po przeniesieniu tego klimatu do Twojego wnętrza okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. Lepiej to zweryfikować w fazie projektowej a nie po zakończeniu remontu. Dlatego za skorzystaniem z usług projektanta wnętrz przemawiają wizualizacji 3D. Owszem wielu producentów lub dystrybutorów oferuje przygotowanie projektu „gratis”, ale pracują oni głównie na swoich produktach (lub takich, na których jest największa marża) więc korzystając z takiej oferty ograniczasz wystrój swojego wnętrza. Korzystając z usług niezależnego projektanta masz pewność, iż bazuje on na znacznie szerszej bazie materiałów.

Wizualizacje lazienki na pietrze z dwiema umywalkami

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

Kontrola nad budżetem

Rozpoczynają współpracę z projektantem wnętrz określasz budżet, na bazie którego przygotowuje on projekt Twojego wnętrza. Masz wtedy dokładną informację co i ile będzie kosztowało przed przystąpieniem do remontu i można poszukać ewentualnych oszczędności lub zwiększyć budżet na rzecz materiałów wysokiej jakości. Dodatkowo bez takiej kontroli nad budżetem kupując materiały samemu możesz w pierwszej fazie kupić zbyt drogie materiały i finalnie zabraknie Ci pieniędzy na wykończenie całej inwestycji. Zaletą współpracy z architektami wnętrz są również ich kontakty, dzięki którym mogą zaproponować produkty ze specjalnymi rabatami lub polecić sprawdzonych specjalistów od wykończenia wnętrz.

Ponadczasowe i niestandardowe rozwiązania

Architekci wnętrz monitorują trendy, uczestniczą w wydarzeniach branżowych oraz szkoleniach w związku z czym są na bieżąco z wszystkimi zagadnieniem związanymi z branżą budowlaną.  Dlatego korzystając z usług dobrego biura projektowego możesz mieć pewność, iż zaproponowane rozwiązania będą aktualne przez wiele lat. Nie chodzi tu tylko o odwzorowanie obecnych trendów, ale o staranne wyłuskanie najlepszych dostępnych rozwiązań i połącznie ich w spójną całość.

Nadzór autorski

Jeśli umowa z projektantem obejmuje również nadzór nad realizacją projektu, to będzie on za Ciebie doglądał pracy na budowie oraz rozwiązywał ewentualne problemy, które mogą się pojawić w trakcie prac. Takie rozwiązanie zaoszczędzi Ci wiele nerwów, które zazwyczaj towarzyszą pracom budowlanym.

Mniej (a czasem brak) poprawek ekipy budowanej

Ludzie aranżujący samemu wnętrze czasem doprowadzają do sytuacji, iż ekipa budowlana przerabia kilka razy jeden element, ponieważ w głowie inwestora wyglądało coś ciekawie, a w rzeczywistości już niestety nie. Takie zmienny zazwyczaj generują koszty robocizny i materiału co znacznie podnosi koszt całej inwestycji. Korzystając z usługi projektanta wnętrz można zniwelować, a czasem całkowicie wyeliminować takie błędy.

Architektura wnetrz – elegancja i wyrazistosc w kazdym projekcie

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

Kiedy nie jest konieczne nawiązanie współpracy z projektantem wnętrz?

Niski budżet

Gdy masz bardzo mały budżet i mieszkanie musi być wykończone po najniższym standardzie, a nie być „szyte na miarę”. W takiej sytuacji lepiej te środki przeznaczyć na wykończenie wnętrza. Można ewentualnie umówić się z danym projektantem na konsultację dekoratorską, w której przez godzinę czy dwie projektant może Ci naprawdę sporo podpowiedzieć.

Sporo wolnego czasu

Jeśli jesteś osobą, która ma dużo wolnego czasu do zagospodarowania to możesz śmiało samemu spróbować zaaranżować swoje wnętrze. Uwierz mi satysfakcja z samodzielnie zaprojektowanego (a czasem i wykonanego) wnętrza będzie ogromna, ale musisz wcześniej włożyć w to sporo pracy. Nim przystąpisz do aranżowania dokształć się czytając blogi wnętrzarskie, oglądać programy o projektowaniu wnętrz, uczestnicząc w webinariach itp.

Realizacja nowoczesnej lazienki z duzym lustrem

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji

Masz wyobraźnię przestrzenną

Jeśli masz bardzo rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną i potrafisz sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało dane rozwiązanie w Twoim wnętrzu, to spokojnie możesz spróbować zrobić to samemu. Oczywiście warto też wszystko dobrze rozmierzyć i rozrysować, aby mieć pewność, że upatrzone rozwiązania się zmieści.

Wiedza i doświadczenie

Jeśli masz wiedzę i doświadczenie z branżą budowlaną, to możesz spróbować wykorzystać swoje umiejętności i zaaranżować samodzielnie wnętrze.

Jak widać na przykładzie niniejszego artykułu więcej rzeczy przemawia za skorzystaniem z usług biura projektowego i coraz więcej osób ma tego świadomość. Należy jednak pamiętać, iż skorzystanie z usług projektanta nie gwarantuje, iż zaistnieją wszystkie powyższe korzyści. Warto zadbać by było to dobre biuro, a nie kierować się tylko wyznacznikiem niskiej ceny. Uczulam, iż cena zbyt bardzo odbiegająca od średniej rynkowej może oznaczać niską jakość świadczonych usług. Mam świadomość, iż coraz ciężej zweryfikować, które biuro jest warte uwagi, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Dlatego też poświęciłem temu zagadnieniu odrębny artykuł do którego przeczytania Cię zachęcam, a znajdziesz go tutaj.

Na naszym blogu znajdziesz również artykuł o tym jak wygląda przebieg współpracy z projektantem wnętrz.

Warte sprawdzenia:

Moodboard1 OWLpracownia.pl / Muraspec, Kornospan, Ceramika Paradyż

Czym jest moodboard i czy warto go robić?

Wizualizacja eleganckiego salonu z kominkiem

Oferta OWLpracowni

Przytulna sypialnia z lamelami

5 powodów, dlaczego Twój remont nie idzie sprawnie!