fbpx

Wykończenie lub remont mieszkania to spory wydatek – zwłaszcza przy nieustanne rosnących cenach materiałów wykończeniowych. Dlatego planując takie przedsięwzięcie zastanawiasz się pewnie czy warto skorzystać z pomocy projektanta, który zjadł już zęby na niejednej budowie i co tak naprawdę wchodzi w zakres prac projektanta wnętrz?

Odpowiedzi na pierwsze pytanie udzieliłem już w innym wpisie i pomimo upływu czasu nie zestarzał się i zachęcam do jego przeczytania.

Teraz skupię się na tym jak wygląda współpraca z biurem projektowym i pozwolę sobie zrobić to na przykładzie naszej pracowni ?

Załóżmy, że przygotowaliśmy już dla Ciebie ofertę na projekt wnętrza, została już przez Ciebie zaakceptowana i co dalej?

Podpisanie umowy z projektantem wnętrz

Podstawowym krokiem do rozpoczęcia prac projektowych jest podpisanie umowy. W umowie są zawsze jasno określone zasady współpracy, zakres usług, terminy itp. Wszystko to co zarówno Tobie jak i nam pozwoli spać spokojnie. Według mnie każdy projektant wnętrz powinien podpisywać umowę i jeśli ktoś Ci tego nie proponuje, to dwa razy się zastanów, czy nie skorzystać jednak z usług innego biura.

Architekt wnetrz i jego projekt eleganckiego salonu z kuchnia w domu

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

Inwentaryzacja projektowanego wnętrza

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie przez nas inwentaryzacji wnętrza, które mamy dla Ciebie zaprojektować. Oczywiście możemy pracować na projekcie architektonicznym, rzutach od dewelopera czy plikach DWG, ale mimo wszystko wolimy sprawdzić, czy w trakcie budowy nie zmieniła się koncepcja i np. komin wentylacyjny nie jest w innym miejscu… Ufamy, ale sprawdzamy ?

Wywiad z inwestorem

Mamy specjalnie przygotowaną ankietą, którą Ci wysyłamy przed wywiadem. Dzięki temu możesz na spokojnie przemyśleć pytania, zaznaczyć już swoje pewniaki, a to co wzbudza Twoje wątpliwości omawiamy dokładnie na spotkaniu.

Wywiad i inwentaryzacja czasem zamieniają się kolejnością, bądź są wykonywane w tym samym czasie. Wszystko to zależy też od Twojej dostępności.

Projekt wnetrza domowego spa

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia – sprawdź więcej naszych aranżacji

Przygotowanie projektu funkcjonalnego projektowanej przestrzeni – układ 2D

Kolejnym etapem w powstawaniu Twojego nowego wnętrza domu lub mieszkania jest opracowanie przez nas układu funkcjonalnego 2D. Proponujemy rozmieszczenie sprzętów AGD, mebli, zabudowy stałej oraz ewentualne przesunięcia ścian, otworów drzwiowych itp. W tej fazie często inwestorzy dostrzegają całkowicie nowy potencjał wnętrza. Oczywiście wszystko jest też uzależnione od tego jak bardzo możemy poszaleć. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy zgłasza się do nas klient nim powstały jeszcze mury, to wtedy możemy niemal wszytko przestawić i dostosować pod Twoje potrzeby. Zazwyczaj jednak są już ściany nośne, ściany działowe, rozprowadzone instalacje wod-kan i elektryczna. W takim przypadku przygotowanie nie tylko układu funkcjonalnego, ale i całego projektu jest uzależnione od tego na ile możemy ingerować w te elementy.

Przygotowanie projektu koncepcyjnego projektowanego wnętrza – wizualizacje 3D

Na bazie zaakceptowanego przez Ciebie projektu funkcjonalnego przystępujemy do przygotowania fotorealistycznych wizualizacji 3D, dzięki którym zobaczysz jak będzie wyglądało Twoje wnętrze po zakończonym remoncie. Dla wielu osób jest to najważniejszy etap w fazie projektowej „bo już coś widać” ?. W tym etapie dobieramy konkretne materiały, oświetlenie, armaturę, meble – czyli wszystko to, co będzie widoczne w Twoim nowym domu / mieszkaniu.

Projekt wnetrz przytulnej sypialni przygotowany on-line przez architekta wnętrz

Źródło: Projekt wnętrza OWLpracownia sprawdź naszą ofertę

Przygotowanie projektu kompleksowego projektowanego wnętrza – dokumentacja techniczna i zestawienie materiałów

Po fazie kreatywnej, gdzie opracowujemy cały zamysł wnętrza przychodzi czas na dokumentację. Na tym etapie przygotowujemy dokładne rysunki dla wszystkich ekip, które będą odpowiedzialne za realizację projektu wnętrza. Przygotowujemy między innymi:

  • Projekt ścian do wyburzenia (i postawienia);
  • Schemat instalacji elektrycznej;
  • Schemat instalacji hydraulicznej;
  • Układ stref grzewczych;
  • Projekt mebli na wymiar;
  • Projekt sufitów;
  • Projekt podłóg;
  • Schemat rozmieszczenia dylatacji;
  • Układ kierunków otwierania drzwi;
  • Szczegółowy rozrys każdej ściany dla ekipy wykończeniowej;

Oczywiście w dokumentacji znajduje się o wiele więcej cennych informacji, ale jest to temat na osobny artykuł.

W tej fazie oprócz dokumentacji technicznej przygotowujemy również szczegółowe zestawienie materiałów wykorzanych w projekcie z wykazem ilościowym – czyli „Listę zakupów”.

Na tym etapie faza projektowa dobiega końca, jednak jeśli chcesz byśmy nadzorowali przebieg prac na budowie – mamy również w ofercie nadzór nad inwestycją.

Nadzór nad inwestycją

Jeśli czytasz dalej ten artykuł to możliwe, iż interesuje Cię również nadzór autorski nad inwestycją. My już takiej usługi nie świadczymy ale polega ona na nadzorowaniu przebiegu prac wykończeniowych i rozwiązywaniu ewentualnych problemów, które mogą powstać na budowie (P.S. Zawsze jakieś powstają). W przypadku nadzoru, to projektant rozwiązuje problemy z ekipami i tylko w sytuacjach kryzysowych Cię angażuje. Ustala kolejność wykonywania prac, sprawdza ich zgodność z projektem i dba o to, by wnętrze wyglądało jak na projekcie. W przypadku nadzoru projektant nie odpowiada za opóźnienia ekip, dostawców i inne niezależne od niego czynniki np. reklamacje produktów itp.

Kuchnia z blatem technistone w bloku

Źródło: OWLpracownia – sprawdź więcej naszych realizacji

Pakiety wnętrza pod klucz

Część biur oferuje również pakiety pod klucz, gdzie ustalają z góry koszt całego remontu z materiałami i Ty „wchodzisz na gotowe”. Jednak w dobie niestabilnych cen my odeszliśmy od tego rozwiązania. Ponieważ dziś wycenione materiały po tygodniu mogą zdrożeć o 10% i co wtedy? Wtedy dochodzi do absurdów podmiany produktów na tańsze (pozornie wyglądające identycznie) kupowania materiałów w drugim gatunku i szukaniu oszczędności na siłę. W naszym biurze projektowym nie chcemy takich praktyk…

Mam nadzieję, iż przybliżyłem Ci jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz i teraz tylko od Ciebie zależy co zrobisz z tą wiedzą.

Sprawdź jeszcze jakie pakiety my możemy Ci zaproponować.

Jeśli nadal czujesz niedosyt w tej tematyczne to polecam zajrzeć do naszych innych artykułów dotyczących zawodu projektanta wnętrz:

Jak wybrać dobrego projektanta wnętrz? – Sprawdź kilka zasad, dzięki którym dokonasz dobrego wyboru,

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz? – poznaj za i przeciw!,

Warte sprawdzenia:

Realizacja nowoczesnej lazienki z duzym lustrem

8 sposobów na optyczne powiększenie wnętrza

Projektowanie wnetrz online salonu z kuchnia

Jak zaprojektować salon? – Najważniejsze pytania, które należy sobie zadać przy projektowaniu salonu.

Przytulna sypialnia z lamelami

5 powodów, dlaczego Twój remont nie idzie sprawnie!